Nauka języka angielskiego dla wielu osób to droga przez mękę. Mimo iż doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że znajomość języka obcego to dobra inwestycja w siebie, to jednak wiele osób ma problem z efektywną edukacją. W jaki zatem sposób możemy uczyć się języka angielskiego?

Data dodania: 2012-01-10

Wyświetleń: 1486

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W chwili obecnej, istnieje wiele metod nauki jeżyka angielskiego, dostrzegamy wokół siebie wiele reklam, promujących coraz to nowsze i skuteczniejsze metody nauki. Jednakże warto byłoby poznać kilka z nich i zobaczyć na czym polegają.

Z językiem angielskim stykamy się już w najmłodszych latach życia. Istnieją przedszkola, gdzie dzieci mogą zgłębiać od podstaw język Szekspira, w szkołach nauka owego języka jest obowiązkowa. Wiele osób, mimo wieloletniej edukacji, ma blade pojęcie o języku angielskim i dlatego też musi korzystać z różnych form nauki. Korepetycje z angielskiego, szkoły językowe czy nauka angielskiego w małych grupach- praktycznie mamy nieograniczone możliwości. Oczywiście każdy z powyższych przykładów to inny rodzaj metody nauczania.

Pierwszą z metod, najbardziej znaną i najdłużej stosowaną, jest metoda bezpośrednia. Metoda tego typu nie ma jakiś konkretnych zasad, form, nie jest wtłoczona w ramy programowe. Najważniejsza zasada to ciągła konwersacja. Zdarza się często, iż korepetycje z angielskiego, udzielane osobom dorosłym, polegają właśnie na całkowitej konwersacji. Jednak minusem tego rodzaju nauki, jest praktyczne odrzucanie zasad gramatyki.

Metoda gramatyczna polega uczeniu gramatyki. W praktyce od pierwszych zajęć uczniowie edukują się w zakresie słownictwa oraz gramatyki języka obcego. Tego rodzaju system nauczania przyjęto w polskiej szkole.

Audiolingwalna metoda to ciekawostka, której geneza datuje się na okres II wojny światowej. Polega ona na prostej zasadzie, iż kształcimy swoje nawyki językowe, w określony, mechaniczny sposób, co powodowane jest poprzez, ciągłe powtarzanie określonych haseł i zwrotów.

Ostatnią z metod, ostatnimi czasy niezwykle popularną, jest metoda Callana. Metoda ta w skrócie polega na szybkim testowaniu ucznia. Uczeń dostaje się w serię krzyżowych pytań, na które musi szybko odpowiadać. Najważniejsze tutaj to odpowiednio szybkie tempo. Według osób, które uczą tą metodą, język angielski można przyswoić sobie nawet cztery razy szybciej. Jednakże minusem uczenia się „Callanem” jest brak jakiejkolwiek improwizacji. Podczas nauki wszystko jest dokładnie zaplanowane, nie ma czasu choćby na głębszą konwersację.

Widzimy, iż istnieje kilka rodzajów metod nauki angielskiego, jednakże bez odpowiedniego podejścia ucznia, raczej żadna z nich nie przyniesie zamierzonych skutków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena