Głównym surowcem, z którego produkuje się whisky jest jęczmień, a konkretniej mieszanka słodu i ziaren. Bardzo rzadko, ale także wytwarza się ten alkohol z samych ziaren.

Data dodania: 2012-01-05

Wyświetleń: 2211

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście wszystko zależne jest od rodzaju whisky. Jęczmień to składnik szkockiej i irlandzkiej, a przykładowo amerykański burbon wytwarzany jest z mieszanki, w której aż 51%-79% to kukurydza.
    Etap 1 – SŁODOWANIE
Słodowanie (z angielskiego malting) to proces, w którym ziarna zboża, w warunkach odpowiedniej temperatury i wilgotności, kiełkują. Kiełkowanie jest o tyle ważne, że w jego trakcje produkowane są enzymy, dzięki którym skrobia rozbija się na cukry proste i złożone, co jest głównym przyczynkiem do procesu fermentacji. Następnie ziarna suszy się powietrzem o bardzo wysokiej temperaturze. W produkcji szkockiej whisky natomiast ziarna wędzi się na torfowym dymie, dzięki czemu, w ostatecznej postaci alkoholu wyczuwalny jest dymny, ziarnisty posmak.
    Etap 2 – ZACIERANIE
Zacieranie (mashing) polega na zalaniu wysuszonych ziaren i słodu gorącą wodą oraz mieszaniu. Wszystko po to, aby z ziaren uwolniła się skrobia. Gdy zacier nieco przestygnie zostaje zalany odpowiednią porcja drożdży, a następnie przelany do warzelniczych kotłów, w których pozostawia się go na dwa, trzy dni.
    Etap 3 – DESTYLACJA
Na tym etapie, w wywarze znajduje się około 12%-16% czystego etanolu. Wywar należy przefiltrować i poddać procesowi destylacji. Zależnie od rodzaju whisky destyluje się kilkukrotnie. W przypadku szkockiej whisky – dwa razy, burbon – raz, irlandzka whisky – trzy razy. Dla odmiany, w amerykańskiej szkole produkcji whisky, przed przelaniem do beczek dokonuje się jeszcze przefiltrowania przez węgiel drzewny.
    Etap 4 – BECZKOWANIE I DOJRZEWANIE
Destylat ma 80% alkoholu, jest więc rozcieńczany wodą, aby poziom zawartości alkoholu obniżyć do 63%. Na tym etapie whisky jest niemal tym samym co czysta wódka. Wszystko zależne jest więc od beczkowania i dojrzewania. Whisky dojrzewa z dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata. Im dłuższy czas dojrzewania tym whisky lepsza i droższa. Złocisty kolor tego napoju alkoholowego jest wynikiem długotrwałego procesu, w czasie którego alkohol wysyca się garbnikami zawartymi w drewnie beczek.
    Ciekawostka. Irlandzka whisky leżakuje w beczkach, w których wcześniej dojrzewał burbon, sherry lub porto. Dla odmiany whisky amerykańska leżakuje w nowych beczkach, które wcześniej wypala się od środka. Jack Daniel`s zawdzięcza swój charakterystyczny aromat dzięki procesowi filtrowania przez warstwy węgla drzewnego, ale uwaga... z cukrowego klonu (Lincoln County Process).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena