Godziny spędzane przed monitorem komputera, notoryczne oglądanie telewizora a nawet niewłaściwa dieta – to główne czynniki, które szkodzą naszym oczom. W rezultacie nasze oczy stają się coraz bardziej zmęczone i słabe, co owocuje pogarszającym się wciąż wzrokiem. Jednakże istnieje dla naszych oczu, pewien sposób na to by przywrócić im, chociażby w niewielkim stopniu, utraconą sprawność. Do naszej dyspozycji są, bowiem: okulary lub soczewki kontaktowe.
Nakłada się je bezpośrednio na gałkę oczną pod powieki. Zastępują one niezbyt wygodne (i nie zawsze dobrze wyglądające) okulary. Mają one głównie na celu polepszenie wzroku, ale nie tylko. Niektóre soczewki kontaktowe używane są również, do ochrony i osłony „chorującej” i osłabionej rogówki.
Soczewki dzieli się na: klasyczne, mikrosoczewki, soczewki hydrofilne oraz kolorowe. Poszczególne ich rodzaje, mają swoje konkretne zastosowanie. Dlatego też, wyklucza się zupełnie samodzielne sięganie po tego typu rozwiązania.
Ostateczną decyzję o zastosowaniu soczewek kontaktowych powinien podjąć lekarz – okulista. To on, na podstawie stwierdzonej wady wzroku, pomoże dopasować odpowiednią moc jak i rodzaj soczewek.
Soczewkami należy posługiwać się zgodnie z ich przeznaczeniem. Chodzi o to, że niektóre z nich, mogą być stosowane jedynie przez określony czas w ciągu dnia. Czas ten jest uzależniony, od rodzaju soczewek. Jeśli zignorujemy zalecenia: zarówno okulisty jak i producenta, możemy narazić się tym samym na nieprzyjemne dolegliwości. Nieprawidłowe korzystanie z soczewek, kończy się zazwyczaj bólem oczu. Może też doprowadzić do schorzeń rogówki lub zapalenia spojówki oka. Leczenie bywa wówczas dużo bardziej kosztowne, niż samo nabycie soczewek.
Produkty, jakimi są soczewki kontaktowe, cieszą się ogromną popularnością. Nabywają je głównie te osoby, które nie wyobrażają sobie noszenia okularów. Jednakże nie zawsze i nie każdy może z nich korzystać. Zanim, więc zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, koniecznie skonsultuj swoją decyzję z lekarzem okulistą.