Obecnie większość osób przyjmuje wpłaty z zagranicy na konto w złotówkach. Sprawdź jakie korzyści daje założenie konta walutowego i czy warto takie konto otwierać.

Data dodania: 2011-12-28

Wyświetleń: 1164

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość polskich banków prowadzi konta nie tylko w złotówkach ale także w walutach obcych - dolarach, frankach czy euro. Warto się nimi zainteresować nawet jeśli przelewy z zagranicy otrzymujesz sporadycznie. Jeśli jednak chcesz korzystać z takiego konta tylko od czasu do czasu koniecznie wybierz takie za które nie będziesz musiał płacić. Aby otworzyć konto walutowe w wielu przypadkach wystarczy tylko zadzwonić na infolinię banku i konto takie zostanie nam otwarte praktycznie do ręki, bez dodatkowych opłat. W pozostałych bankach będziesz musiał udać się do oddziału aby podpisać umowę o prowadzenie konta walutowego.

Zalety darmowego konta walutowego są ogromne. W przypadku gdy dostajesz przelew z zagranicy na konto prowadzone w PLN pieniądze są automatycznie przeliczane po aktualnym kursie. Oznacza to że możesz trafić na moment gdy złoty będzie silny i po przeliczeniu dostaniesz mniej pieniędzy. Dostając taką wpłatę na konto walutowe sam decydujesz kiedy zamienić walutę na złotówki, dzięki czemu możesz zaczekać z wymianą do czasu aż kurs będzie bardziej korzystny. Darmowe konto walutowe ma też inne zalety. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, zakupy internetowe w zagranicznych sklepach czy spłacasz kredyt w walucie możesz w ten sposób kupować walutę wtedy gdy jej kurs jest na niskim poziomie a dzięki temu oszczędzić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent!

Zanim otworzymy konto walutowe warto sprawdzić koszty z nim związane. Nie chodzi tu tylko o koszt prowadzenia konta i przelewy wychodzące ale także o koszt przelewów przychodzących. Wiele banków pobiera opłaty za każdy przychodzący przelew z zagranicy i najczęściej nie jest to stała opłata ale wyrażona w procentach. Jeśli z pieniędzy tych chcemy korzystać przy wyjeździe zagranicznym będziemy też potrzebowali osobną kartę do konta, która w większości przypadków jest darmowa pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji w miesiącu.

Licencja: Creative Commons