Kiedy firma będąca dłużnikiem zmienia co rusz konto firmowe uniemożliwiając skuteczne zajęcie komornicze, to egzekucja z pojazdów firmowych dłużnika jawi się w oczach wierzyciela jedyną szansą na odzyskanie należności. Jednak i na tym polu zwykle czeka go zawód.

Data dodania: 2011-12-25

Wyświetleń: 1507

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie czasy takie, że wielu przedsiębiorców zadłużonych po uszy prowadzi sobie firmę jak gdyby nigdy nic a komornik pozostaje wobec nich bezradny. Wspomniane lawirowanie z konta na konto bankowe jest tym łatwiejsze, że informacja o zajęciu konta często dociera do dłużnika szybciej niż do banku. Dłużnik ma więc czas na wycofanie pieniędzy z konta. Ta słabość prawa, wedle którego komornik musi równocześnie wysłać zajęcie konta do banku jak i kopię tegoż do samego dłużnika, co rusz daje się we znaki wierzycielom i komornikom uniemożliwiając skuteczną egzekucję należności.

Kiedy nie udaje się ściągnąć pieniędzy z konta dłużnika, wtedy zazwyczaj komornik zajmuje samochód firmowy dłużnika. Niestety, dłużnik nie w ciemię bity; samochodu nie kupił za gotówkę tylko wziął w leasing samochodowy albo w kredycie go ma no i co mu zrobisz? Nic. Komornik zajmie samochód ale zwolni go gdy bank upomni się o to.

Dłużnik przedsiębiorca ma zwykle własne mieszkanie lub nawet dom, a jakże. Nieruchomość komornik może zająć i zlicytować. Niestety i w tym przypadku bywa nie wesoło. Nieruchomość jest często wspólna tj. dłużnika i współmałżonka który niestety dłużnikiem nie jest więc nie można takiej nieruchomości zlicytować w takim przypadku, takie prawo.

Co w takiej sytuacji ma wierzyciel robić, jak odzyskać pieniądze? Rejestry długów są coraz skuteczniejsze ale wciąż za mało skuteczne jako narzędzia windykacyjne. Doniesienia o wyłudzeniu kierowane do prokuratur zazwyczaj nie przynoszą spodziewanego efektu postępowania są umarzane gdyż prokuratorzy zwykle nie dopatrują się znamion przestępstwa w tym, że ktoś komuś nie zapłacił za towar. Firmy windykacyjne też więcej się chwalą niż mogą i niż robią w sprawach takich trudnych wierzytelności. Nie dołączaj do grona wierzycieli postawionych w takiej jak opisana sytuacji sprawdzaj wiarygodność swoich potencjalnych klientów, korzystaj z dostępnych rejestrów długów, sprawdzaj ich w Google, zlecaj ich sprawdzenie dobrym wywiadowniom gospodarczym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena