Każdemu z nas choć raz w życiu przytrafiło się nie dotrzymać przynajmniej jednego rachunku na mieszkanie. Mogło nam wypaść z głowy zapłacenie w terminie za rachunki lub brak pieniędzy. Skutkiem były odsetki lub kara za nieterminową spłatę. Tym sposobem powstaje dziura w budżecie domowym, a przecież mogliśmy tego uniknąć!
Od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, by zadbać o domowe finanse, to stworzyć bilans zarobków i wydatków w arkuszu kalkulacyjnym.
Możesz go pobrać za darmo - Pobierz Bilans - Budżet domowy.
Samo stworzenie i rozpisanie poszczególnych opłat przyczyni się do lepszego gospodarowania pieniędzmi, ponieważ czarno na białym widzimy na co wydajemy pieniądze i co możemy zmienić np. w skali miesiąca.
Przykładowe podzielenie miesięcznej wypłaty na poszczególne punkty :
- 65% utrzymanie - czyli opłaty na mieszkanie, jedzenie, ubrania, wakacje
- 20% inwestycje i oszczędności - czyli tzw. fundusz awaryjny, dzięki którym domowe finanse nie odczują nagłej utraty pracy lub dodatkowe pieniądze na naszą emerytę.
- 10% edukacja - na wiedzy nigdy nie powinniśmy oszczędzać, choć jest to tylko 10% to powinno wystarczyć na kilka pozycji ulubionych poradników.
- 5% charytatywność - chęć pomocy innym, którzy tego potrzebują. Dzięki temu, zarabiane pieniądze mają dla nas sens i zyskują na znaczeniu. Pamiętamy o zasadzie, że im więcej damy innym, tym więcej zyskamy w przyszłości!
Najważniejszą zasadą jest regularne rozdzielanie dochodów! Po pierwszym miesiącu sprawdzamy jak to działa w praktyce. Czasem trzeba kilku miesięcy żeby zobaczyć, które punkty trzeba podwyższyć lub obniżyć. Domowe finanse powinny odzyskać równowagę a stracone wcześniej odsetki za nieregularne spłacanie mieszkania lub kredytu, możemy spokojnie przeznaczyć na inwestycje, które zaoowocują w przyszłości!