Czas biegnie szybko, jesteśmy coraz bardziej zaabsorbowani codziennymi obowiązkami, które często powodują stres i zmęczenie. Jak poradzić sobie z trudnymi wyzwaniami i nie dać wygrać negatywnym emocjom? Przede wszystkim należy nauczyć się relaksować, czyli odprężać całe ciało oraz poczuć spokój i harmonię.

Data dodania: 2011-02-11

Wyświetleń: 2456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie są metody, by osiągnąć relaks i wewnętrzny spokój?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale oto kilka najpopularniejszych metod. Po pierwsze, kiedy znajdziemy się w sytuacji powodującej nadmierne uczucie strachu, musimy zająć się czymś, co pozwoli zapomnieć o źródle stresu.

W stresujących chwilach, dobrym rozwiązaniem jest również kąpiel z olejkami do aromaterapii. Należy znaleźć trochę czasu (a nawet więcej niż trochę, ponieważ po godzinach ciężkiej pracy należy nam się dłuższy odpoczynek), udać się do łazienki, położyć się w gorącej wodzie i nie myśleć o niczym. Taka kąpiel doskonale odpręża i relaksuje.

Kiedy mamy przed sobą trudny egzamin, powinniśmy, po zakończeniu nauki, skierować nasze myśli na jakieś miłe wydarzenie, na coś, co powoduje uśmiech na naszej twarzy. Jeśli jednak wciąż skupiamy się na niechcianym temacie, należy przedstawić sobie pozytywną wizję nadchodzącego zdarzenia i szczerze w nią uwierzyć.

Kiedy czeka nas wyzwanie, a nasze myśli nie pozwalają skupić się na niczym innym, dobrze jest mieć wokół siebie przyjaciół, którzy rozmową, wspólnym wypadem do kina bądź do ulubionej knajpki sprawią, że zapomnimy o trudach dnia codziennego, a tym samym zrelaksujemy się.

Pomocna w sytuacji napięcia bywa także spokojna muzyka. Na rynku muzycznym jest spory wybór utworów relaksacyjnych. Jeśli jednak, nie mamy niczego takiego pod ręką, posłuchajmy po prostu tego, co lubimy najbardziej i co nas uspokaja.

Doskonałym sposobem na relaks jest też, zwłaszcza dla pań, robienie zakupów, wizyta u fryzjera bądź kosmetyczki, jednak te metody mogą nieco nadszarpnąć naszą kieszeń. Również kosztowną metodą jest, popularny w ostatnim czasie, biofeedback. To system wykorzystujący biologiczne sprzężenie zwrotne, stosowany najczęściej w gabinetach psychologicznych. Pomaga nam się odprężyć, zlikwidować stres i odzyskać energię do działania.

Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy ani wychodzić z domu, możemy wówczas wypożyczyć nasz ulubiony film, zrobić sobie kubek gorącej herbaty i w zaciszu domowym przenieść się na chwilę w magiczny świat fabuły. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne potrzeby, jeśli wyżej wymienione techniki nie skutkują można postawić na wysiłek fizyczny, który skutecznie rozładuje napięcie.

Istnieje zestaw ćwiczeń relaksacyjnych, rozluźniających mięśnie, a tym samym całe ciało. Jest ich wiele, więc każdy indywidualnie powinien wybrać te, które dają najlepsze rezultaty.

Jednak kluczem do sukcesu są dwie niezawodne metody: szczery uśmiech i pozytywne nastawienie do życia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena