Nie jedna osoba na samą myśl wzdryga się i rezygnuje niemalże od razu z planu ułożenia takiego planu. Uspakajamy, tak naprawdę to nic trudnego. Od ciebie będzie wymagać jedynie przemyślenia miesięcznych wydatków oraz przychodów. Poniżej podpowiadamy jak ułożyć budżet domowy nie tracąc przy tym wszystkich włosów na głowie.

Data dodania: 2020-01-24

Wyświetleń: 306

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak planować budżet domowy - sprawdzone sposoby

Pierwszy krok

Weź kartkę papieru lub odpal notatnik w swoim komputerze, będzie to twoje centrum zarządzania budżetem domowym. Wpierw wypisz wszystkie swoje dochody, wyrażając je liczbowo. Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe razem ze swoim partnerem lub partnerką- uwzględnij także ich przychód. Warto podzielić dochody na stałe i takie, które nie wypływają co miesiąc lub są w różnych kwotach (przykładowo z oprocentowania na rachunku oszczędnościowym, lokaty lub wykonywanych zleceń). Zsumuj stałe dochody - będzie to potrzebne przy późniejszych wyliczeniach. 

Krok drugi

Tu sprawa trochę bardziej się komplikuje, ale bez paniki! Wpierw przemyśl i wypisz wszystkie stałe wydatki. Do takich wydatków można zaliczyć: Czynsz, abonament za telefon, opłaty za kablówkę, internet, raty, koszt wyżywienia, paliwo do samochodu - generalnie wszystkie koszty, które wynoszą co miesiąc tyle samo. W kolejnej rubryce wpisz koszty ruchome - rozrywka, ubrania, dodatkowe zakupy (np. elektronika). Suma tych wydatków pomoże ci określić ile wydajesz pieniędzy w ciągu miesiąca. Oczywiście czasem dochodzą wydatki nieprzewidziane w twoim spisie - w takim przypadku warto uzupełniać listę na bieżąco, dzięki temu unikniesz nieścisłości przy ustalaniu budżety na przyszłe miesiące. 

Krok trzeci

Tu działanie wydaje się już proste - aby dowiedzieć się, czy mieścimy się w budżecie wystarczy odjąć sumę wydatków od sumy przychodów. Jeśli wynik jest ujemny, jest to sygnał aby wprowadzić zmiany w wydatkach tak, aby kwoty się zrównały lub, co jest często trudniejsze, podnieść dochody. W przypadku wyniku dodatniego, możesz być dumny z siebie - budżet został dobrze ułożony i daje możliwość zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy. Odłożone pieniądze możesz wpłacić na konto oszczędnościowe z myślą o przyszłych planach (podróże, nowy samochód itd.).  

Poprawnie ułożony budżet domowy pozwala kontrolować wydatki oraz daje możliwość rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy, które później możesz przeznaczyć na swoje przyjemności lub zainwestować w nowy biznes.

Licencja: Creative Commons