Po pierwsze, co zrobić, by uchronić się przed utratą danych? Najpierw zabezpieczmy swój sprzęt przed osobami niepowołanymi, szczególnie jeśli przechowujemy na nim cenne dla nas dane. Możemy to zrobić np. zakładając hasło w BIOSie lub w systemie operacyjnym. Warto też pamiętać, że jakość zasilania komputera ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa danych. Dlatego podłączajmy komputer do sieci przedłużaczem z filtrem i własnym bezpiecznikiem lub używajmy systemu UPS (podtrzymuje napięcie w razie braku zasilania). Jeśli nie znasz się na budowie komputera zrezygnuj z jego rozbudowy. Podobnie jeśli chcesz zaktualizować BIOS – zgłoś się do eksperta. Pamiętaj też o tym, by co jakiś czas archiwizować dane. To pozwoli zachować je w bezpiecznym miejscu. Musisz też wiedzieć, by zawczasu zainstalować program antywirusowy i taki, który pozwoli odzyskać chociaż część danych. Są one zazwyczaj darmowe i dostępne w sieci. Ściągajmy je jednak tylko z zaufanych stron. Regularnie defragmentuj dysk twardy, co skróci czas dostępu do danych i odciąży dysk przedłużając jego trwałość. Łatwiej jest odzyskać dane, które były defragmentowane. Warto zainstalować w komputerze dwa dyski (jeden na system, jeden na pozostałe pliki). Zabezpiecz komputer przed przypadkowymi kopnięciami czy uderzeniami jeśli znajduje się on pod biurkiem.
Wiemy już co zrobić, by zminimalizować ryzyko. Ale co począć, kiedy awaria już wystąpiła?
Tutaj pamiętajmy, by przede wszystkim zachować spokój. Nasze chaotyczne działania nic nie pomogą. Zastanów się co działo się przed awarią. Może to pomóc firmie, która zajmie się taką procedurą jak odzyskiwanie danych z dysku. Czasami wystarczy uruchomienie komputera w trybie awaryjnym (klawisz F8). Jeśli to nie pomoże poczekajmy na przybycie specjalisty. Jeśli zniknęły dane najlepiej nic nie rób, nie wyłączaj komputera i nie restartuj go. Nie instaluj też nowych programów i nie kopiuj nic na dysk – to może skutecznie zamazać pliki do odzyskania. Nigdy nie rozbieraj dysku twardego. Mogą go uszkodzić drobinki kurzu unoszące się w powietrzu. To będzie przyczyną utraty gwarancji. Jeśli to możliwe natychmiast wykonaj kopię bezpieczeństwa ważnych plików. Pamiętaj, że czasem łatwiej niektóre z nich odtworzyć niż odzyskać. Możesz też wejść do BIOSu i odczytać fabryczne ustawienia sprzętu. Zrób też wykaz plików, które warto odzyskać. Musisz również wiedzieć, że dysk podczas transportu warto włożyć do torby antystatycznej.
Jak zatem widać istnieją skuteczne sposoby na to, by radzić sobie z nagłą utratą danych i zabezpieczyć się przed nią. Warto też pamiętać, że każdy dysk prędzej czy później ulegnie awarii, a my – powinniśmy zrobić wszystko, by tym razem „Polak mądry był przed szkodą”.