Komentarz przygotowany na dzień 18.11.2011 roku.Głównym czynnikiem wpływającym na zmienność na rynkach finansowych były ponownie rentowności obligacji krajów strefy euro.

Data dodania: 2011-11-18

Wyświetleń: 1122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ubiegłym tygodniu głównym winowajcom zwiększonej zmienności była włoska gospodarka. Na czele nowego rządu stanął ekonomista Mario Monti, który utworzył nowy rząd złożony z ekspertów. Określił go mianem „rządu narodowego zaangażowania. Sam obejmie również fotele ministrów finansów i gospodarki. Nie uspokoiło to jednak rynków na tyle aby odpuścić rentowność na włoskich obligacjach. Ich rentowność nadal utrzymywała się powyżej 7%. Dopiero piątkowe zakupy obligacji przez EBC zaowocowały zejściem poniżej tej bariery.

W tym tygodniu natomiast rynek rozpoczął mocną spekulacją innego kraju zagrożonego długiem, czyli Hiszpanii. W weekend mają się tam odbyć wybory parlamentarne. To dobra okazja, aby wymusić na politykach kolejne cięcia. Rentowność Hiszpańskich 10-latek zbliżyła się do poziomu 7%. Co gorsza Hiszpanie w tym tygodniu rolowali zadłużenie. Ponad 3,5 mld euro zostało zrolowane z najwyższą rentownością od 1997 roku. Rentowność obligacji 10-letnich na aukcji wyniosła 6,975%.

Problemy zadłużeniowe to największy czynnik wpływający na ceny akcji na rynkach finansowych. Dane makro zostały ponownie zsunięte na drugi plan. A szkoda bo odczyty PKB za III kwartał z krajów strefy euro były dobre (Francja 0,4% k/k, Niemcy 0,5% k/k, Strefa Euro 0,2% k/k).

NBP podał również prognozy wzrostu PKB: 2011 – 4,1%, 2012 – 3,1%, 2013 – 2,8%). To prognozy, które mogą trochę uspokoić polski rząd. Należy pamiętać iż sytuacja jest bardzo zmienna.

Z USA widzieliśmy dobre odczyty sprzedaży detalicznej (0,5% m/m) oraz produkcji przemysłowej (0,7% m/m). Niestety raport Fitach dotyczący zaangażowania amerykańskich banków w dług krajów strefy euro zepchnął indeksy w dół, o czym szerzej analiza techniczna S&P500.

Piątek przyniósł również oczekiwane expose przez premiera. Było w nim kilka zaskakujących faktów, jak np. dodatkowe opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra, na co oczywiście mocno negatywnie zareagował KGHM. Ma to dotyczyć również eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. Premier potwierdził chęć zbliżania się do strefy euro (pomimo kryzysu nękającego Eurostrefę). Zapowiedź zejścia długu publicznego w 2012 roku do 52% powinno uspokoić rynek, pod warunkiem wykonania planu. Pozostałe zapowiedzi dla rynku finansowego mają mniejsze znaczenie, raczej większy wydźwięk społeczny. Postaram się jedynie wymienić najważniejsze kwestie:

- zmiany w ulgach podatkowych: becikowym, uldze rodzinnej, zniesienie ulgi internetowej,

- cięcia administracji

- zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 roku życia.

- zmiany w służbach mundurowych oraz modyfikacje w KRUSie.

Informacje zawarte w niniejszym opracowaniu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców.Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i zachowaniem staranności. Jest ono wyrazem indywidualnej oceny autora.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena