Wiele słyszy się w mediach na temat boreliozy, która przenoszona jest przez kleszcze, ale dla większości społeczeństwa jest to tylko słowo, które niewiele znaczy. Nie wiadomo, czym właściwie objawia się ta choroba, jak się przed nią ustrzec i jak ją leczyć. 

Data dodania: 2011-11-18

Wyświetleń: 1360

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto przede wszystkim zdefiniować pojęcie boreliozy. Jest to, wedle naukowej definicji, choroba z Lyme. Nosi też niekiedy nazwę Krętkowicy kleszczowej. Można się nią zarazić najszybciej w trakcie ukąszenie kleszcza, będącego nosicielem bakterii boreliozy. Przez medycynę, borelioza została zaliczona do przewlekłych infekcji bakteryjnych. Jeśli choroba nie zostanie rozpoznana i nie rozpocznie się jej leczenie, wówczas zaatakować może ona wiele narządów wewnętrznych. Borelioza może objąć swym zasięgiem nawet naszą skórę. Tym schorzeniem człowiek jest w stanie zarazić się wyłącznie od zwierząt, głównie kleszczy, które przenoszą krętki z rodziny Spirochetacea.

kleszczTak naprawdę, borelioza jest schorzeniem zidentyfikowanym przez naukowców stosunkowo niedawno. Została ona dokładnie opisana i wyodrębniona w okolicach lat 70-tych ubiegłego stulecia. Zakażenie boreliozą daje objawy, które mylnie można rozpoznać jako zwyczajne przeziębienie. Cechą charakterystyczną zakażenia boreliozą jest pojawienie się na skórze rozsianych wykwitów rumieniowych. Mogą one doprowadzić nawet do zaniku tkanki skórnej, jeśli choroba rozwinie się. W Polsce bardzo często są notowane przypadki boreliozy, które najczęściej są rozpoznawane w jej poważnym stadium. Niestety jest to powodem naszego złego podejścia do zdrowia i faktu, że wszelkie objawy choroby po prostu bagatelizujemy. Nie bójmy się chodzić do lekarza. Szybka diagnoza profesjonalisty i wczesne rozpoczęcie leczenia chronią przed poważnymi następstwami choroby.

small-logo
Licencja: Creative Commons
0 Ocena