...jest to napój alkoholowy, którego zawartość (w zależności od rodzaju) mieści się w granicach od trzydziestu siedmiu i pół do aż osiemdziesięciu jeden procent. Produkowany jest poprzez proces fermentacji soku z cukru trzcinowego, ewentualnie melasy.

Data dodania: 2011-11-17

Wyświetleń: 1085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samo pochodzenie słowa „rum” nie jest do końca oczywiste. Jeden z etymologów, Brytyjczyk Samuel Morewood, w roku 1824 wysnuł terę, że nazwa pochodzi od ostatniej sylaby łacińskiego słowa saccharum, które oznacza cukier. Inna sugestia wskazywałabym na holenderskie słowo roemer, oznaczającego kubki, szklanki. Za najbardziej prawdopodobną wersję uznaje się jednak tę, według której nazwa rumu pochodzi od angielskiego słowa rum, które z slangu oznaczałoby „zgiełk”.

Alkohol ten dawniej kojarzony był przede wszystkim z przestępczym świadkiem rabusiów, handlarzy niewolników i piratów. Wśród morskich złoczyńców upodobania te widać nawet w cechach popularnej postaci Jacka Sparrowa, odgrywanego w filmie „Piraci z Karaibów” przez Johnnego Deppa.

Historia rumu rozpoczyna się już w antycznych czasach, a jego miejscem pochodzenia były najprawdopodobniej Chiny i Indie. Europejczycy pierwszy raz mieli okazję zasmakować rumu za sprawą Arabów. Olbrzymie plantacje trzciny cukrowej w Hiszpanii prowadzili Maurowie, a Karaiby, gdzie rozpoczęto masową produkcję rumu, zawdzięczają sadzonkę trzciny Krzysztofowi Kolumbowi.

W Europie natomiast rozpoczęto produkcję rumu na bazie melasy, czyli produktu otrzymywanego z buraków cukrowych. Obecnie jednak nazwa „rum” zastrzeżona jest wyłącznie dla tego trunku produkowanego z trzciny cukrowej.

Rum dostępny jest w pięciu rodzajach: rum biały, złoty, ciemny, aromatyzowany i overproof. Pierwszy z nich, czyli rum biały, określany jest również jako srebrny. Charakteryzuje go łagodny i lekki smak. Z racji tego, że należy do bardzo słodkich alkoholi wykorzystuje się go w większości do koktajli. Z produkcji białego rumu słynie przede wszystkim Puerto Rico.

Rum złoty, inaczej bursztynowy, w odróżnieniu od białego posiada znacznie bogatszy bukiet aromatów. Za charakterystyczny kolor tego rodzaju rumu odpowiedzialne są beczki, w których dojrzewa.

Ciemny rum, inaczej rum czarny, posiada tak samo mocny smak i aromat, jak barwę. Stosowany jest również do przygotowywania potraw.

Rum aromatyzowany posiada dodatkowy smak lub zapach, przykładowo pomarańczy czy kokosu. Nie należy do mocnych alkoholi. Jego zawartość to mniej niż 40%.

Overproof to mocny rum, najczęściej sześćdziesięcioprocentowy, o ostrym smaku. Najmocniejsza wersja może mieć nawet 80%.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena