W Stanach Zjednoczonych, w XX wieku zaistniało bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników o zawodzie ergoterapeutów. Słowo ERGO, z języka greckiego oznacza tyle samo co robię, czynię. Czym więc jest ergoterapia?

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 3462

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to swoistego rodzaju forma psychoterapii, w której metodami leczniczymi są różnego rodzaju rekreacje, plastyka i praca. Ergoterapia to idealna forma pomocy ludziom, którzy mają problem z wykonywaniem codziennych czynności, którzy nie potrafią radzić sobie ze swoimi ograniczeniami i konieczna jest pomoc niesiona im ze strony osób drugich.

Kiedy się ją stosuje? Przede wszystkim w momentach, kiedy pacjent ma jakiekolwiek dolegliwości związane z narządami ruchu, stanem psychicznym czy też układem nerwowym. Specjaliści w tej dziedzinie za swój główny cel stawiają przywrócenie pacjenta do życia – nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również pod względem dobrego samopoczucia psychicznego. Powstały przeznaczone do tego specjalistyczne ćwiczenia, które pomagają nie tylko poprawiać sprawność ruchową, ale uczą również radzenia sobie z codziennymi, naturalnymi dla innych czynnościami.

Metod w dziale ergoterapii jest sporo. Jednak najlepsze efekty przynoszą tylko w przypadku, kiedy pacjentem zajmuje się większa ilość osób – lekarze, psychologowie, logopedzi. Zespół specjalistów, którzy zajmą się odpowiednio każdym aspektem zdrowia fizycznego i psychicznego. Tylko dzięki takiej pomocy chory ma nadzieję na powrót do zdrowia i aktywne życie w sferze socjalnej oraz zawodowej. Często również jako formę leczenia stosuje się niebywale częsty kontakt z rodziną, który na celu ma motywować pacjenta do dalszych działań poprawiających jego kondycję fizyczno-duchową.

Pomoc ergoterapeutów nie polega jedynie na wsparciu psychicznym ale również na pomocy w domu pacjenta. W jego mieszkaniu tworzą wspólnie przyjazne i bezpieczne miejsce, które sprzyjało będzie powrotowi do zdrowia i pełni sił. Niebagatelną rolę ma tutaj odpowiednie przystosowanie mieszkania do potrzeb i wymagań pacjenta. Czy jest to osoba niepełnosprawna, osoba starsza lub o ograniczonej ruchomości, ważne jest by wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu były łatwo dostępne, urządzenia pozwalały na samodzielną ich obsługę przez chorego zaś kuchnia, toaleta i łazienka odpowiednio wyposażone i łatwo dostępne.  Właściwie wyposażona toaleta i łazienka dla niepełnosprawnych powinna posiadać zarówno sprzęty ułatwiające swobodne i samodzielne poruszanie się, jak i pomoce drobne pozwalające na samodzielną pielęgnację i utrzymanie higieny. Do zadań terapeuty będzie również należało organizowanie różnego typu zajęć technicznych, plastycznych i sportowych. Dodatkowo tworzenie różnego typu gier i zabaw, które są formą specjalistycznych ćwiczeń, co również daje pozytywne efekty w leczeniu.

Jest to dość młoda forma terapii, ale zarazem bardzo popularna. Jest ona bardzo szerokim pojęciem – pomaga w codziennym życiu, w walce z problemami nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej – które w naszym, XXI wieku są bardzo często spotykane. I nie stosuje się jedynie terapii pracą, jak wiele osób mylnie sądzi. Muzykoterapia, arteterapia, terapia zajęciowa i rehabilitacja funkcjonalna. Ergoterapia więc jest stosowaniem różnego typu praktyk, działań, które pomagają w codziennym, dobrym i produktywnym życiu każdego pacjenta. Często ludzie boją się zmian, boją się ingerencji osób drugich w ich życie – ale muszą się przełamać, muszą wziąć się za siebie i swoje życie, a ergoterapia stworzona została właśnie po to, by takim ludziom pomagać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena