Zdrowie a NLP

Data dodania: 2007-10-26

Wyświetleń: 4650

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszyscy mamy jakieś wartości, do których dążymy, które są dla nas ważne i ukierunkowują w jakiś sposób nasze życie. Standardowe wartości i cele możemy wymieniać bardzo długo, ponieważ są one powszechnie znane w społeczeństwie. Zastanów się jednak jakie są najważniejsze wartości w Twoim życiu, które według Ciebie są podstawowe, a jednocześnie niezbędne do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i osiągania coraz większych sukcesów?

Czy już wiesz o czym piszę? Myślę, że najprostszym i najbardziej wiarygodnym sposobem zobrazowania tego będzie przykład wzięty prosto z życia. Czy znasz taki zwrot: „Życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności” ? Właśnie w tak prostej formułce z życzeniami np. urodzinowymi zawarte są te podstawowe wartości na których według mnie opiera się nasze życie. Czyż nie jest tak, że zdrowie jest równe szczęściu, że te dwie wartości uzupełniają się? A czym jest pomyślność? Czyż nie jest ona stanem, w którym jesteśmy zdrowi, szczęśliwi i udają nam się rzeczy, które planujemy? Nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne jest podstawą naszego istnienia i to na nim najbardziej powinniśmy się skupić, a tak często ignorujemy potrzeby z nim związane.

Od zdrowia zaczyna się wszystko!

„W zdrowym Ciele zdrowy duch” - kolejne dobrze nam znane powiedzenie odnoszące się do zdrowia. Myślę, że to właśnie od zdrowia bardzo mocno zależy to czy jesteśmy w stanie coś osiągnąć, czy nie. Bycie zdrowym to cały proces czynności, które prowadzą do osiągnięcia stanu pełnego zdrowia. Wyobraź sobie „bycie zdrowym”... Czy w Twoim umyśle pojawia się teraz dynamiczne wyobrażenie? Prawdopodobnie widzisz czynności które wiążą się z osiągnięciem zdrowia. Teraz wyobraź sobie zdrowie – co widzisz? Prawdopodobnie zobaczysz obraz statyczny, bez ruchu, bez dynamiki jak fotografia. Porównaj teraz swoje odczucia związane z tymi dwoma wyobrażeniami, które przed chwilą stworzyłeś. Czy widzisz różnicę odczuć powstających w trakcie wizualizacji? Oto bardzo proste ćwiczenie będące próbką NLP. Czy dostrzegasz już w jaki sposób słowa wpływają na nasze subiektywne doświadczenia?

Różnice pomiędzy dwoma obrazami, które przed chwilą stworzyła Twoja wyobraźnia są znaczące i z całą pewnością bardzo istotne. Obraz statyczny, w którym nic się nie dzieje, niema emocji związanych z działaniem, może wydawać się jako coś odległego, oddzielonego od nas. Kiedy uda nam się wprowadzić do tego obrazu ruch, przekształcić go w dynamiczne wyobrażenie o byciu zdrowym, mamy wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w tym zdarzeniu. Nie jest ważny fakt, że to co wyobraziliśmy sobie jest tylko halucynacją – nasze emocje działają tak jakby zdarzyło się to na prawdę. To z jaką siłą będziemy odczuwać emocje związane z wyobrażeniem, zależy tylko od tego jak dobrze potrafimy użyć naszej wyobraźni do tworzenia tego typu obrazów.

Prawda czy fałsz?

Czym tak naprawdę jest rzeczywistość, którą codziennie oglądamy w okół nas, i jaka jest różnica między nią a tym co tworzymy w wyobraźni? Różne badania pokazują, że co ciekawe, dla naszego mózgu niema żadnej różnicy pomiędzy wyobrażeniem, a światem rzeczywistym! Okazuje się, że nasz mózg działa dokładnie tak samo gdy patrzymy na jakiś obiekt, i tak samo, gdy tylko go sobie wyobrażamy. W obu przypadkach uaktywniają się dokładnie te same ośrodki w mózgu. Czyż nie jest to fascynujące? Czy zauważasz już w jaki sposób możesz wykorzystać ten fakty?

Ile razy obiło Ci się o uszy, że ktoś wyleczył się z bardzo ciężkiej choroby tylko i wyłącznie dzięki sile własnego umysłu? Czy wierzysz w tego typu historie? Czy wierzysz w to, że Ty także potrafisz robić takie rzeczy jak samo leczenie? Jeśli nie, zamknij teraz oczy i przez kilkanaście sekund medytuj szczęście. Przenieś się do miejsca, które jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Poczuj zapach, który najbardziej lubisz. Niech temperatura stanie się taka, abyś czuł się dobrze. Będąc w takim stanie, wyobraź sobie, że świat jest dokładnie taki jaki chcesz. Zobacz swój uśmiech – jak wyglądasz, gdy na Twojej twarzy gości szczere, niczym nie przymuszone i promieniujące w koło szczęście? Czy ludzie stają się bardziej życzliwi? Odpręż się, i poczuj absolutne szczęście, które nie potrzebuje żadnego powodu aby można było korzystać z niego na co dzień.

Jak bardzo poprawił się Twój nastrój podczas tego ćwiczenia? Twój umysł jest w stanie stworzyć dokładnie każdy obraz jaki chcesz zobaczyć! Możesz przenieść się w dowolne miejsce na świecie i robić tam dokładnie to czego pragniesz – czy to nie jest cudowny zasób, który jest w Tobie od zawsze? Używaj go często i czerp jak najwięcej korzyści, z tego że masz tak wielkie możliwości zmiany swoich emocji, samopoczucia oraz myśli.

Jakby to było, gdybyś mógł lub mogła znacznie zmniejszyć ilość stresu w swoim życiu, poprawić stan swojego zdrowia, czy choćby samopoczucie w każdej chwili swego życia? Na świecie panuje taka zasada, że ludzie uśmiechnięci, potrafiący się dobrze bawić i w dodatku dający możliwość dobrej zabawy innym, są lepiej odbierani przez społeczeństwo. Osoby takie częściej i łatwiej zdobywają pozycję lidera i czerpią z tego korzyści jednocześnie dobrze się bawiąc. Ty także jeśli tylko zechcesz możesz bez większych problemów zaprogramować się w taki sposób aby stać się takim liderem. W Twoim umyśle są zasoby, których możesz używać do woli, za darmo w każdym miejscu i o każdej godzinie – czy już to robisz?

Na koniec chciałbym życzyć Tobie jak najlepszych rezultatów w pracy z własnym umysłem. Zapewniam Cię, że każdy sukces rodzi się właśnie tam. Pamiętaj o tym i rozpocznij tworzenie własnego sukcesu już teraz. Zbuduj obraz własnego szczęścia, poczuj je i zobacz w pełnych kolorach i ze wszystkimi szczegółami.
Ustal dokładnie, czego życzysz sobie od życia i zacznij przeżywać je już w głowie. Kiedy to Ci się uda, przeniesienie pragnień do rzeczywistości i skuteczne działanie w kierunku ich spełnienia okaże się banalnie proste, czego życzę Ci z całego serca.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Irek Julkowski
Licencja: Creative Commons
3 Ocena