Czym są Twoje emocje i w jaki sposób możesz je tworzyć, czyli Neurokinestetyka w praktyce.

Data dodania: 2008-01-04

Wyświetleń: 4294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Witaj

Czym są Twoje emocje i w jaki sposób możesz je tworzyć, czyli Neurokinestetyka w praktyce.

Neurokinestetyka, czyli wiedza na temat tego, jak możesz wpływać na swoje odczucia i emocje za pomocą reprezentacji sensorycznych, czyli wizualizacji, dialogu wewnętrznego oraz kinestetyki (tutaj ujętej jako ruchy ciała).

Każde uczucie, które pojawia się w Tobie oddziałuje w jakiś sposób na Ciebie wewnętrznie i zewnętrznie. Kiedy jesteś smutny – płaczesz, kładziesz się i „czujesz bezradność”, która Cię obezwładnia. Kiedy jesteś szczęśliwy – śmiejesz się, podskakujesz i czujesz się silniejszy. W jaki sposób można oddziaływać na siebie, aby cały czas utrzymywać w sobie te najbardziej pozytywne stany?

Za pomocą kilku ćwiczeń pokażę Ci, jak możesz powiększać emocje, lub, kiedy są nieodpowiednie, niwelować je.
Przygotuj kartkę papieru, najlepiej A4 lub większą i coś do pisania. Wskazane byłoby, aby ćwiczenia te wykonywać wraz z jeszcze jedną osobą na zmianę.

Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i przypomnij sobie sytuację, w której przepełniało Cię szczęście. Poczuj w sobie wszystko co związane z tym stanem i zwróć uwagę na to, gdzie w swoim ciele czujesz najbardziej daną emocję i jak ją odczuwasz. Następnie opowiedz drugiej osobie w jaki sposób czujesz tą emocję, gdzie się rozpoczyna i w jaki sposób uczucie to przemieszcza się po Twoim ciele. Na kartce narysujcie postać, która będzie symbolizowała Ciebie. Na rysunku zaznaczcie strzałkami w jaki sposób dana emocja przebiega przez Twoje ciało. To samo ćwiczenie przeprowadźcie na jeszcze dwóch emocjach.

Dzięki temu prostemu zabiegowi poznałeś właśnie ścieżki emocji w Twoim wnętrzu. Te informacje będą potrzebne do następnych ćwiczeń, w których za pomocą przedłużania drogi danej emocji będziemy ją zwiększać, bądź zmniejszając ścieżki emocji będziemy ją niwelować. Podczas tego ćwiczenia staraj się zwracać uwagę na zachowanie danego uczucia i zapisz sobie jak ono się zachowuje. Np. szczęście może promieniować lub pulsować. Można nadać kilka określeń jednej emocji.

W taki sposób wypiszcie wszystkie określenia jakie według was są odpowiednie dla emocji w waszym wnętrzu. Następnie niech jedna osoba usiądzie, odpręży się i zrelaksuje, zamykając oczy, a druga wprowadza ją w odpowiedni stan. Można to zrobić w taki sposób:

„Usiądź wygodnie, zrelaksuj się, poczuj się absolutnie dobrze i przypomnij sobie moment, w którym czułeś szczęście. Wejdź teraz w ten stan i poczuj szczęście w sobie, w tym momencie.”

Kiedy już osoba wejdzie w odpowiedni stan, zacznij zadawać pytania:
- czy podoba Ci się, gdy Twoje szczęście pulsuje?
-czy podoba CI się, gdy Twoje szczęście rozlewa się?
-Czy podoba CI się, gdy Twoje szczęście mrowi?

I w taki sposób zadaj pytanie o odczucia, które wypisywaliśmy powyżej. Dzięki temu będzie można wyłonić te najbardziej odpowiednie określenia dla danej emocji.

W taki sposób przeróbcie 3 uczucia z pierwszego ćwiczenia.

Poproś towarzyszącą Ci osobę aby usiadła, zamknęła oczy i zrelaksowała się. Wprowadź ją ponownie w stan szczęścia, jak w ćwiczeniu drugim. Wybierz te odczucia, które najbardziej podobały się drugiej osobie. Możesz zacząć mówić do niego w ten sposób:

„Poczuj teraz szczęście, które jest w Tobie, poczuj jak to szczęście…(i tutaj właśnie wstawiasz najwyżej ocenione określenia) pulsuje w Tobie co raz bardziej, poczuj jak przenika Cię od stóp aż po czubek głowy… itd.
Dzięki najwyżej ocenionym określeniom możesz wzbudzić w drugiej osobie szczęście i dodatkowo je powiększyć. Tak samo zróbcie ze spokojem i motywacją – sprawdźcie jakie są efekty.

W taki sam sposób możesz samemu zwiększać stan np. spokoju, kiedy tego potrzebujesz. Z poprzednich dwóch ćwiczeń znasz już kierunki swoich uczuć, a także określenia, które najbardziej pasują do danych emocji, więc wystarczy, że głosem wewnętrznym powiesz sobie”

„Jestem spokojny i rozluźniony, czuję jak spokój … (i tutaj określenia).
Spróbuj poćwiczyć przez około 10 minut i sprawdź jak bardzo pogłębia się stan, w którym jesteś.

Dzięki powyższym ćwiczeniom masz możliwość pracy z emocjami i kierowania nimi tak, żeby pobudzać te najbardziej potrzebne w danej chwili. Masz teraz możliwość odczuwania emocji na kilka różnych sposobów. Możesz teraz potęgować w sobie np. szczęście, czy też spokój. W następnym artykule rozwinę dokładniej to zagadnienie i opiszę kilka następnych ćwiczeń.

Pozdrawiam

Licencja: Creative Commons
5 Ocena