Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym amatorzy białego szaleństwa kompletują i dobierają sprzęt narciarski. Oprócz kasku narciarskiego, który zwiększa nasz bezpieczeństwo na stoku i minimalizuje ryzyko urazu, równie istotnym elementem są buty narciarskie. 

 

Dokonując wyboru butów narciarskich, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, np. wiek, płeć, poziom swoich umiejętności narciarskich. Warto również zarezerwować sobie sporo czasu (nawet dwie godziny) i zabrać ze sobą specjalne skarpety narciarskie.

Istotne są także rozwiązania czysto praktyczne- buty narciarskie powinno się łatwo wkładać/ zdejmować, dlatego warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w specjalne przyciski.

Najnowocześniejsze buty narciarskie wyprodukowane są przy użyciu rozwiniętych technologii, gwarantują przenoszenie siły, którą działa narciarz poprzez buty narciarskie oraz wiązanie bezpośrednio na nartę. Buty narciarskie amortyzują i chronią przed zimnem stopy użytkownika. Zawdzięczamy to tzw. ,,skarpecie”, czyli wewnętrznym butom narciarskim.

Stopień twardości butów narciarskich

Bardzo ważnym czynnikiem jest ścisłe dopasowanie butów narciarskich do stóp. Producenci butów narciarskich  charakteryzują stopień twardości butów narciarskich. Niestety, nie istnieje spójna skala, do której stosowaliby się wszyscy producenci butów narciarskich. Generalnie- im wyższy stopień twardości, tym buty narciarskie są twardsze. Twarde buty narciarskie idealnie przytrzymują stopę i są idealne dla wprawnych i dynamicznie jeżdżących narciarzy. Twarde buty narciarskie nie są przystosowane do wielogodzinnej jazdy. Najczęściej zakładane są one np. na strat w slalomie. Twarde buty narciarskie niestety nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu z powodu ścisłego dopasowania do stopy.

Dla początkujących narciarzy proponujemy miękkie buty narciarskie, w których można spędzić na stoku wiele godzin, nie trzeba na takie buty narciarskie działać z dużą siłą, aby uzyskać pożądany efekt. Istotnym wskaźnikiem pomocnym przy wyborze butów narciarskich jest stopień twardości skorupy Flex. Dla pocztątkujących - 40-70, dla średniozaawansowanych- 70- 90 i dla profesjonalistów- 90 i więcej.

Różne wersje butów narciarskich

Wiadomo, że anatomiczna budowa stóp kobiet, mężczyzn i dzieci jest odmienna. Dlatego buty narciarskie dostępne są w wersjach dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Niektórzy producenci butów narciarskich przygotowali modele specjalnie dostosowane dla osób z wysokim podbiciem.

Niestety, zakup butów narciarskich, podobnie jak kasku narciarskiego, wiąże się z przeznaczeniem na ten cel sporej znacznej sumy pieniędzy.

Dlatego buty narciarskie należy kupować w rozważny sposób. Warto poprosić o pomoc wykwalifikowanych pracowników sklepu ze sprzętem sportowym oraz wybrać taki sklep, w którym dostępnych jest jak najwięcej modeli różnych producentów obuwia narciarskiego.
Licencja: Creative Commons