W związku ze zbliżającym się Euro 2012 zainteresowanie piłką nożną zdaje się wciąż wzrastać. Na razie nie mamy zbyt wiele stadionów, którymi moglibyśmy się pochwalić. W takim razie pozostaje nam popatrzeć z zazdrością na innych. Jakie są najlepsze stadiony świata? Subiektywny ranking stadionów poniżej.

Data dodania: 2011-10-24

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Allianz Arena

allianzarena

Swoją podróż rozpocznijmy sąsiadów, tj. południowej części Niemiec. To właśnie tu znajduje się Allianz Arena, stadion Bayernu oraz TSV 1860, drużyn z Monachium. Całkowita pojemność stadionu to 69 901 (miejsca siedzące i stojące). Jego otwarcie miało miejsce 30 maja 2005 r. i jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Dach i fasada stadionu zbudowane są z blisko 3 tysięcy cienkich, foliowych poduszek napełnionych powietrzem, co daje kosmiczne wrażenie – to największa foliowa konstrukcja na świecie, co ciekawe może być podświetlona. Podczas mistrzostw świata w 2006 r. rozegrano tu sześć meczów.

Wembley

wembley

Legendarny angielski stadion narodowy zlokalizowany jest w Londynie. Obiekt, na którym możemy obserwować rozgrywki powstał w latach 2003 – 2006 na miejscu starego stadionu. Budowie Wembley towarzyszyło wiele kontrowersji (koszt realizacji wzrósł dwukrotnie w stosunku do przewidywanego!). Charakterystycznym elementem stadionu jest wznoszący się ponad nim łuk wysoki na 133 metry. O tym, jak ważny jest Wembley dla sportu świadczy fakt, że bywa on nazywany „Domem Futbolu”.

Camp Nou

campnou

To chyba najbardziej znany stadion na świecie, zyskał wręcz miano obiektu kultowego. To największy stadion piłkarski w Europie – jego pojemność to 99 354 osób. Gospodarzem Camp Nou jest FC Barcelona. W rankingu UEFA Camp Nou jako jeden z nielicznych otrzymał 5 gwiazdek.

Stadion Narodowy w Pekinie

pekinstadion

Znany również jako „Ptasie Gniazdo”. Skojarzenie to jest oczywiste, gdy tylko popatrzy się na stadion. Powstał z okazji organizowanej w Pekinie w 2008 roku olimpiady. Koszt jego budowy sięgnął 423 milionów dolarów. Wygląd stadionu inspirowany jest tradycyjnymi chińskimi wyrobami ceramicznymi, a jego zaokrąglony kształt w zamyśle miał być odniesieniem do nieba.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena