Na północny wschód od miasta Meksyk, na wysokości około 2300 m n.p.m. znajduje się miasto Teotihuacan, gdzie według indiańskich wierzeń znajduje się miejsce początku świata. To prekolumbijskie miasto jest owiane tajemnicą, niewiele wiadomo o jego budowniczych, początkach języka czy wierzeń religijnych.

Data dodania: 2012-06-14

Wyświetleń: 1646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z zachowanych malowideł ściennych możemy dowiedzieć się, że Teotihuacan to siedziba głównie wojowników, których celem było zabijanie schwytanych więźniów w celach ofiarnych. Zachowały się również wizerunki  żeńskich bóstw, takich jak „Kobieta Pająk” czy  „Bogini Wody”. Do dnia dzisiejszego nie wiemy też, dlaczego mieszkańcy tego wspaniałego epicentrum kultury z niejasnych dotąd  przyczyn masowo je opuścili.

m

Położone na wyspie miasto zbudowane na planie szachownicy wydaje się być wyrównane astronomicznie. Zarówno rozmieszczenie budowli względem gwiazd, jak i względem siebie, nie jest przypadkowe. Dlatego niektórzy badacze sugerują ścisły związek pomiędzy piramidami w Egipcie i Meksyku. Spora część metropolii to warty zwiedzenia zespół świątynny podzielony na: uroczystą aleję otoczoną pałacami, place spotkań, obszar rezydencjalny.

Historia meksykańskiego miasta rozpoczyna się około 100 roku p.n.e., kiedy ukończona została budowa piramidy Słońca. Była to budowla nieprzeciętnych wymiarów 220 metrów szerokości i 225 metrów długości oraz 65 metrów wysokości. Pochłonęła około 2 mln ton ziemi, bazaltu i innych niezbędnych materiałów. Piramida jest ściśle związana z kultem Słońca. Będąc w Teotihuacan warto zwrócić szczególną uwagę na Świątynię Quetzalcoatla, najwyższego wodza zwanego Pierzastym Wężem. Stanowił on połączenie ptaka z grzechotnikiem. Sama piramida nie jest pokaźnych rozmiarów, jak Piramida Słońca, natomiast charakteryzuje ją czworokątny plac otoczony świątyniami z platformą, na której znajduje się ołtarz. Ponadto pokryta jest pięknymi zdobieniami i rzeźbami w kształcie głów węży wykutych w ścianach kamiennych oraz maskami głównego boga deszczu i gromu Tlaloca. Pod budowlą archeolodzy znaleźli groby wojowników pochowanych ze szczególnym szacunkiem.

Warto wybrać się i zwiedzić to niesamowite miasto zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Turyści opowiadają o niezwykłej  atmosferze towarzyszącej temu miejscu, pięknych krajobrazach oraz wrażeniom, które zostaną na długie lata. Teotihuacan znajduje się na Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena