Istnieje kilka poglądów na temat przyczyn depresji młodzieżowej. Wśród nich można wymienić czynniki rodzinne, społeczne, biologiczne i intrapersonalne. Częstym skutkiem depresji są też samookalecznia.

Data dodania: 2011-10-20

Wyświetleń: 2315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny depresji i czynniki ryzyka:

Bezrobocie rodziców – brak własnych perspektyw, szczególnie u uczniów szkół zawodowych. Zbyt duże ambicje rodziców, brak zainteresowania z ich strony wynikający m.in. z przepracowania. Brak bliskich więzi i wsparcia od innych. Zbyt duża ilość obowiązków w stosunku do możliwości. Zatrzymywanie i niewyrażanie złości. Choroba afektywna w rodzinie. Zaburzenia pracy tarczycy.    

Uczniowie depresyjni często umykają uwadze nauczycieli. Są spokojni, nie sprawiają problemów, „znikają w tłumie”!

Samookalecznia:

Samookaleczenia mogą przybierać różne formy. Najczęściej polegaja one na cięciu się na rękach, brzuchu lub udach. Dla psychologa czy psychoterapeuty istotne jest miejsce zadawanych sobie ran. Czy jest ono widoczne dla ogółu, czy skrywane pod kilkoma warstawmi ubrań.

Jest to sposób na rozładowanie napięcia, emocji. Ból wyzwala wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Psychologicznie z kolei chwilowo zatrzymuje odczuwanie bólu wewnętrznego. Należy pamietąć, iż samookaleczanie jest środkiem tymczasowym choć pozornie skutecznym i jako taki może doprowadzić do uzależnienia od autoagresji. W pracy terapeutycznej istotne są także: głębokość ran, sposób i okoliczności ich zadania – jednakże żadna forma autoagresji nie powinna być lekceważona! Należy pamiętać, iż każda forma samookaleczeń wymaga zainteresowania i choćby jednorazowej konsultacji z psychologiem, psychiatrą a najlpiej z psychoterapeutą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena