Według prof. Jacka Bomby każdy między 13 a 16 rokiem życia przechodzi przez depresję młodzieńczą. Jest to etap, na którym trzeba zmienić swoje stosunki z rodzicami, uniezależnić się i zacząć decydować o swojej przyszłości zawodowej. Jeśli nie otrzyma się wsparcia, niepokoje mogą przerodzić się w formę depresji.

Data dodania: 2011-10-20

Wyświetleń: 4659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce około 40% nastolatków ma problemy emocjonalne.

Zjawisko depresji wśród dorastającej młodzieży od kilkunastu lat narasta. Z badań przeprowadzonych w latach 1981-1985 przez prof. Jacka Bombę, psychiatrę i specjalistę w dziedzinie depresji u młodzieży, wynika, że na depresję cierpiało wówczas prawie 20% siedemnastolatków. Według badań przeprowadzonych dwa lata temu przez prof. Hannę Jaklewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, wśród grupy uczniów trzech klas szkół ponadpodstawowych, na zaburzenia depresyjne cierpiało już prawie 50% uczących się w liceach i 65% ich rówieśników z zawodówek. Z tej liczby aż 25% z nich wymagało leczenia.

Objawy depresji:

Najczęściej wśród objawów depresji wymienia się: nastrój smutny, przygnębiony, poczucie winy, utrata radości, martwienie się o wczoraj, dziś i jutro, obniżenie napędu lub wzrost napięcia, drażliwość, pustka emocjonalna, lęk (głównie przed chorobą psychiczną), utrata nadziei, tendencje i myśli samobójcze, trudności w podejmowaniu decyzji, kłopoty z koncentracją, obniżenie sprawności intelektualnej, negatywna ocena i błędne przypisywanie sukcesów i porażek.

Objawy somatyczne: zaburzenia snu, zmniejszony lub zwiększony apetyt, zaburzenia popędu seksualnego, dolegliwości fizyczne bóle, uczucie napięcia,  zimna, ogólne poczucie utraty sił i rześkości.

Zmiany w zachowaniu: utrata zainteresowania ubiorem i wyglądem, osiągnięciami, hobby itp. pojawiają się blizny i inne ślady samookaleczeń, zmieniają się godziny snu, mogą się zdarzyć ucieczki z domu, psychologiczne lub fizyczne izolowanie się od społeczeństwa.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena