Łupież jest jednym z najbardziej doskwierających problemów człowieka z włosami. Należy używać odpowiednie preparaty do pielęgnacji włosów aby zapobiec temu problemowi.
Komórki skóry głowy ciągle się odnawiają.
Wędrują na powierzchnię i tam zostają następnie odrzucone. To dzieje się codziennie i całkowicie niezauważalnie. Jako łupież ujawniają się te obumarłe komórki skóry dopiero wtedy, gdy wiele z nich się pozlepia. Jeden, jedyny biały łupieżyk składa się w rzeczywistości z 500 do 1000 zrogowaciałych komórek. Takie łuszczenie następuje z winy mocnego zrogowacenia skóry głowy, którego przyczyna do dziś nie jest dokładnie znana. Ponieważ tworzenie się łupieżu idzie w parze ze wzmożonym łojotokiem, eksperci przypuszczają, że przy rozkładzie tłuszczu przez bakterie powstają substancje, które wywołują nadmierne rogowacenie. Czasem łupież występuje również wtedy, gdy skóra głowy jest bardzo sucha i podrażniona z powodu użycia kiepskiego szamponu, leczenia zbyt ostrymi środkami chemicznymi czy nawet - nadmiernie gorącego suszenia. Taki suchy łupież znika z reguły sam, gdy tylko podrażnienie skóry głowy ustaje.
Jak pozbyć się łupieżu
Nawet bardziej uporczywy tłusty łupież nie stanowi dzisiaj większego problemu. Nowoczesne specyfiki w dosyć krótkim czasie mogą skórę głowy doprowadzić do stanu normalnego. Najczęściej stosowaną substancją jest oktopi-roks. Rozpuszcza on istniejący łupież i hamuje zarazem nadmierne zrogowacenie. W szamponach specjalnych zawartość środków przeciw łupieżowi jest niewielka, lecz na ogół wystarczająca. W bardziej uporczywych przypadkach poleca się zastosowanie odżywek specjalnych. Prawie zawsze nanosi się je na skórę głowy przed myciem. W tym celu rozdziela się włosy, rozprowadza odżywkę na skórze głowy i pozwala czas jakiś działać. W ciężkich przypadkach pomagają rozwiązać problem odżywki uspokajające i uelastyczniające skórę głowy.
W razie potrzeby leczenie powtórzyć
W ciągu trzech tygodni można pozbyć się łupieżu. Niestety jednak - nie na zawsze. Skłonność pozostaje, ponieważ leczenie zwalcza tylko symptomy. Łupież może znów się pojawić. Wtedy czas na ponowne leczenie i należy je niezwłocznie podjąć. Bakterie i grzyby roztoczowe znajdują na łuszczącej się skórze głowy idealne podłoże. Możliwe następstwo: zakłócenie porostu włosów aż do ich wypadania. Bardzo ważne: jest mycie włosów często, grzebienie i szczotki utrzymywać w wielkiej czystości.
Kiedy łupież staje się sprawą dla lekarza
Prawdziwą chorobą skóry jest łuszczyca. Symptomy: całkiem normalny łupież. Ale istnieją różnice.
■ Przy łuszczycy łupież nie ustępuje mimo uporczywych zabiegów kosmetycznych lub też poprawa jest tylko nieznaczna.
■ Skóra wzdłuż nasady włosów jest nie tylko łuskowata, lecz także zaróżowiona. W tym wypadku należy udać się do dermatologa.