Przed zabiegiem farbowania włosów powinniśmy się dokładnie zastanowić. Zazwyczaj nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat dlatego lepiej udać się do fryzjera niż samemu eksperymentować. Trzeba brać pod uwagę, że możemy uszkodzić sobie włosy oraz pomyśleć o użyciu naturalnych preparatów jak henna.

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 2344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed farbowaniem zastanów się.

Obecnie do wykorzystywanych zabiegów upiększających należą rozjaśnianie i farbowanie włosów. Młode dziewczęta rozjaśniają i farbują włosy bez żadnej potrzeby, nie myśląc o przyszłości, gdy trzeba będzie wykonywać te zabiegi z powodu siwizny. Wówczas włosy — zniszczone wieloletnim szkodliwym działaniem wody utlenionej i farb - nie będą mogły być poddawane tym zabiegom. Środki rozjaśniające szkodzą włosom przez oddziaływanie silnie zasadowe i dlatego przy powtarzanych zabiegach rozjaśniania włosy mogą stać się łamliwe, kruche i porowate. Zmiany powstające przy uczuleniu na środki rozjaśniające (woda utleniona i amoniak) przypominają alergię na farby do włosów i płyny do trwałej ondulacji. Na karku, szyi, za uszami i na czole powstają czerwone plamy i grudki, a niekiedy obrzęk.

Na pewno wiesz jak farbować?

Przy farbowaniu włosów używa się 4 podstawowe kolory: czarny, rudy, złoto blond i popielato blond. Mogą też być stosowane kolory pośrednie na przykład blond rude, szatyn z odcieniem tycjanowskim i wiele innych, nie wspominając o niebieskich i różowych, używanych i modnych czasami w karnawale. Chłopcy i dziewczęta o włosach jasnych, a szczególnie rudych, są najbardziej skłonni do wszelkiego rodzaju uczuleń i powinny zwłaszcza ostrożnie używać wszelkich kosmetyków i środków upiększających. Farbowanie włosów jest zabiegiem skomplikowanym i niewiele kobiet decyduje się na wykonanie tego zabiegu w lokalu. Wyłącznie doświadczony stylista potrafi adekwatnie wycenić jak, kiedy i jaką farbą można zmodyfikować kolor włosów u klientki. Też nadanie włosom odpowiedniego odcienia i malowanie ich w różnokolorowe pasma wymaga pewnych uzdolnień artystycznych. Największą trudność stanowi dopasowanie typu i stężenia farby do gatunku włosów. Od tego zależy jakość i trwałość farby , a dodatkowo uniknięcie uszkodzeń sa­mego włosa. Ponieważ farba nie dochodzi do korzenia włosa, zabieg należy powtarzać — zależnie od prędkości wzrostu włosa — co 3-6 tygodni. Do farbowania stosuje się dziś najróżnorodniejszych farb, które w większości działają chemicznie, co może być przyczyną uszkodzenia włosów.

Zdrowe farbowanie

Kluczową nieszkodliwą farbą jest henna, zaliczana do farb roślinnych. Jest to proszek o zabarwieniu żółtozielonym, łatwo ulegający rozkładowi, nieznoszący światła i dostępu powietrza, dlatego przechowuje się go w szczelnie zamkniętych i ciemnych naczyniach. Wykorzystanie czystej henny perskiej barwi włosy blond na kolor rudy, a ciemnym nadaje odcień mahoniu. Najlepsze wyniki daje połączenie henny z innym barwnikiem roślinnym o nazwie indygo. Wtedy można osiągnąć ładne odcienie brązowe i czarne.

Technika farbowania henną z barwnikiem indygo

Farbowanie preparatami roślinnymi nie jest proste, kłopotliwe i długotrwałe, więc nie każdy  fryzjer się tego podejmuje. Aby skorzystać z tej metody farbowania trzeba proszek henny i indygo w odpowiednich proporcjach rozrobić ciepłą wodą do konsystencji gęstej papki (5 części henny na 1 część indygo daje barwę czarną, 4 części henny na 1 indygo daje kolor brązowy). Dobrze wymieszaną papkę rozprowadza się na poszczególne pasma włosów, zaczynając od samej nasady włosa. Czas pozostawienia papki na włosach wynosi od 2 do 8 godzin i jest sprawą indywidualną. Im ciemniejszy kolor chce się otrzymać, tym dłużej należy trzymać farbę na włosach. Jeżeli już trwa to całą noc, powinno się owinąć głowę miękkim papierem, a potem nałożyć plastykowy czepek i ręcznik.

Farby chemiczne

Dawniej zazwyczaj stosowane były farby chemiczne, w których czynną grupę barwiącą stanowiły sole metali. Są one jednakże niebezpieczne w użyciu i rzadko używane poprzez fryzjerów. Dziś najczęściej używa się farby utleniające, w których skład wchodzi parafenyl dwuamina, która niestety bardzo często jest przyczyną uczuleń. Do działania farb tego typu konieczny jest środek utleniający (częstokroć stosuje się wodę utlenioną). Dlatego także składają się one z dwóch płynów: pierwszy zawiera barwnik, drugi - wodę utlenioną. Płyny te miesza się bezpośrednio przed użyciem w odpowiednich proporcjach.

Czy warto zatem farbować włosy?

Powstaje pytanie, czy wobec częstych uszkodzeń włosa poprzez środki rozjaśniające i farby warto generalnie włosy farbować. Z całą pewnością warto, ale jedynie, o ile siwieją i jednocześnie są mocne, zdrowe, raczej tłuste i reagują prawidłowo na składniki farby, nie wywołując ani odczynów drażniących, ani alergizujących. Jednakże osoby młode, mające ładny kolor włosów bądź starsze o włosach cienkich, słabych, suchych z natury, wypadających czy też reagujących nieprawidłowo na te zabiegi, nie powinny absolutnie włosów farbować. Również nie należy podejmować ryzyka farbowania włosów w okresie ciąży, menstruacji, przy silnych bólach głowy (migrenach), chorobach nerek, nerwów i innych ciężkich chorobach (łupież i łuszczyca owłosionej skóry głowy nie są przeszkodą do farbowania włosów).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena