Okazało się, że rzucanie palenia z dnia na dzień (tzw. Cold Turkey) jest wśród obywateli Australii najbardziej popularnym sposobem na zerwanie z nałogiem. Wykazano również, że ta metoda jest najbardziej popularna wśród młodych ludzi. Starsi palacze wolą korzystać z pomocy lekarstw i środków wspomagających. Badania wykazały, że prawie 70% palaczy rzuciło palenie z dnia na dzień, a 30% zdecydowało się na nikotynową terapię zastępczą, podczas której stopniowo ograniczali palenie. Australijski rząd poprzez organizowane na bieżąco kampanie antynikotynowe prezentowane w mediach, dąży do zmniejszenia poziomu palenia w kraju. W planach jest również kampania rzucania palenia z dnia na dzień, która pomoże ludziom zerwać z nałogiem na dobre. Wnioski z badań zaprezentowano na konferencji „Zdrowie 2010”, która odbyła się w Sydney. Przedstawiono również plan radykalnego podejścia do ograniczenia palenia. Nowa Zelandia zaproponowała, aby rząd odciął swoich obywateli od nikotyny i w ten sposób wymusił na nich rzucanie palenia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Wellington sformułowali plan, zakładający zmniejszenie importu wyrobów tytoniowych. Pociągnęłoby to za sobą wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a także gorszy dostęp do tych towarów. Naukowcy wierzą, że środki te odciągnęłyby palaczy od nikotyny. Nakłaniają również rząd do tego, aby ograniczyć dostępność produktów tytoniowych w sklepach detalicznych.
Oszacowano, że takie posunięcie mogłoby wydłużyć średnią życia obywateli Nowej Zelandii, a także poprawiłoby jego jakość – zarówno wśród osób palących jak i w ich otoczeniu. To nieetyczne biernie przyglądać się temu, jak tysiące ludzi umiera z powodu chorób wywołanych przez palenie.