Negatywne lub pozytywne nastawienie jest istotnym elementem osobowości dobrego kierownika projektu. Negatywne myślenie jest niestety procesem instynktownym. Pozytywne nastawienie wymaga nauczenia się samodyscypliny i praktykowania każdego dnia. W celu osiągnięcia pozytywnego nastawienia należy podjąć fizyczne, werbalne i psychiczne działania.

Data dodania: 2011-09-08

Wyświetleń: 1441

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na podstawie mojego doświadczenia jako project managera, zarządzającego projektami w różnych organizacjach na świecie, chciałbym podzielić się z wami kilkoma zasadami utrzymania właściwego nastawienia, aby Wasze projekty odnosiły sukcesy:

1. Przyznaj się, że nie jest to niczyja wina tylko twoja: im bardziej obwiniasz osoby dookoła Ciebie, członków twojego zespołu, sponsora lub innych interesariuszy projektu, tym jest mniejsza szansa pozytywnego myślenia o alternatywnym lub potencjalnym rozwiązaniu i podjęcia właściwych działań w kierunku rozwiązania. Uważam, że przeciwieństwem winy jest odpowiedzialność. Twoim pierwszym zadaniem jest kontrolowanie swoich myśli. Nie można uniknąć trudnych zagadnień czy problemów na projekcie, ale jeśli przyznasz się, że to jest twoja wina, wówczas uda ci się je rozpoznać.

2. Zrozum, że zawsze masz wybór: Twoja postawa jest wyborem, a większość ludzi wybiera negatywne nastawienie. Z doświadczenia wiem, że większość kierowników projektów reaguje negatywnie. Co jest tego powodem? Bardziej naturalnym odruchem jest obwinianie kogoś innego i bronienie swoich racji i siebie, niż przyznanie się do winy i wzięcie na siebie odpowiedzialności. Pamiętaj, że Twoje reakcje są obserwowane przez członków Twojego zespołu, więc zwracaj na to uwagę.

3. Jeśli uważasz, że coś jest w porządku to tak jest. Jeśli uważasz, że nie jest ok, to faktycznie tak nie jest. Twoje myśli decydują o twoim nastawieniu. Możesz uważać, że to bzdura. Ale dlaczego to zawsze się tobie przytrafia? Ty dokonałeś wyboru pewnej ścieżki.

4. Inwestuj swój czas, nie bądź tylko kierownikiem projektu: Zarządzaj swoją karierą zawodową jak projektem. Spędzaj godzinę dziennie na rozwoju jednej z niezbędnych umiejętności kierownika projektu, a za pięć lat staniesz się światowej klasy ekspertem. Pamiętaj, że samo uczenie się jest dobrą rzeczą na początku, ale zdobytą wiedzę należy zastosować w praktyce w projektach, którymi zarządzasz.

5. Studiuj myśli i pisma ludzi pozytywnie nastawionych do życia. Jeśli nie masz takich osób wokół siebie, spróbuj zacząć czytać książki Normana Vincenta Peal. Jego słowa są naprawdę bezcenne.

6. Bierz udział w seminariach i kursach dotyczących pozytywnego nastawienia. PMI coraz częściej szuka wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji miękkich. Koncentruj się na poznawaniu swoich wzorców zachowania i reakcji w określonych sytuacjach. Przygotowuj plan jak je ulepszyć.

7. Zastanów się nad tym jak mówisz. Czy mówisz "do połowy pełna" czy "w połowie pusta". Są to tylko słowa, ale stanowią one odzwierciedlenie tego, jak twój umysł widzi rzeczy. Jest to też wskazówka, w jaki sposób procesujesz myśli. Jak odpowiadasz komuś, gdy pyta jak się masz? Pozytywnie czy negatywnie?

8. Unikaj negatywnych określeń. Najgorsze z nich to: dlaczego, nie mogę i nie będzie. „Każdy kij ma dwa początki” - nie dwa końce. Kiedy pracowałem dla HP pamiętam jak kolega project manager powiedział mi: „Alfonso nie mów nigdy nie mogę, spróbuj to zrobić, ponieś porażkę, ucz się i próbuj ponownie”. To zdanie zmieniło moje życie jako Project Managera.

9. Mów dlaczego lubisz rzeczy i ludzi, a nie dlaczego nie lubisz. „Lubię moją pracę kierownika projektu, bo lubię mieć do czynienia z ludźmi i trudnymi zagadnieniami. Lubię moje nastawienie, ponieważ...”. Mów o rzeczach od pozytywnej strony, a stanie się to przyzwyczajeniem. Pamiętaj, że do tego potrzeba jest dużo praktyki.

10. Pomagaj innym, ale oczekuj wzajemności i nie oceniaj. Jeśli myślisz, że ktoś "jest ci coś winien", to liczysz na coś albo oceniasz. Jeśli udzielić pomocy bezinteresownie, nie będziesz musiał martwić się o ocenę. Świat zwróci Ci to kilkakrotnie.

11. Pomyśl o twoich wygranych i przegranych słowach: Bądź świadomy "przegranych" zwrotów i wyrażeń.

12. Pomyśl o swoim nastroju i o jego wahaniach: Jak długo pozostajesz w złym humorze? Jeśli jest to więcej niż pięć minut, to coś jest nie tak. A w tym czasie twój projekt i twój sukces na tym ucierpią.

13. Czy często narzekasz? Sporządź listę czego możesz się nauczyć od tych sytuacji, na które się skarżysz. One w rezultacie mogą zmienić twoje myślenie ku własnemu sukcesowi, z daleka od porażek i narzekań.

14. Świętuj zwycięstwa i porażki: Wygrywanie i przegrywanie jest częścią naszego życia, i częścią projektów, którymi zarządzamy, niezależnie od naszej postawy.

15. Wspieraj innych kierowników projektów, którzy są mniej przygotowani niż ty oraz zwracaj uwagę na swoje talenty każdego dnia. Jeżeli jesteś szczęściarzem, zacznij liczyć od zdrowia.

Czy te piętnaście najlepszych praktyk są sekretem do zmian i bycia pozytywnym kierownikiem projektu? Mam nadzieję, że będą pomocne dla ciebie.

W mojej książce "Dziś jest Dobry Dzień " dzielę się wieloma osobistymi i zawodowymi historiami o moich doświadczeniu w tym zakresie. Każdy może poprawić swoje nastawienie. Jest to tylko kwestia zmiany celu i podjęcia działań, aby to zrobić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena