artykularnia_import

Data dodania: 2007-07-13

Wyświetleń: 14051

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszą rzeczą w tym by ładnie mówić jest oddech przeponowy. Wielu o nim słyszało, ale nie każdy potrafi go używać.


Trzeba pamiętać, że oddech przeponowy jest jak najbardziej oddechem naturalnym. Dlaczego? Po urodzeniu każdy z nas ma te umiejętność. Każdy z nas w taki właśnie sposób oddycha. Nie wierzysz? Przypomnij sobie sytuację, gdy słyszałeś płaczącego niemowlaka. Jeśli uzmysłowisz sobie, że dziecko, które leży w łóżeczku może płakać bardzo głośno przez kilka godzin i nic mu się nie dzieje z głosem, zrozumiesz jak ważną sprawą jest prawidłowy oddech.


Jak to zrobić?

Najważniejszym procesem, który spowoduje by Twój głos stał się dźwięczniejszy, silniejszy a także niższy jest systematyczność. Tak, to jest najważniejsze. I nie chodzi o to by ćwiczyć po 3 – 4 godziny dziennie. Wystarczy dwa razy po 10 min ćwiczeń tak by już po dwóch, trzech tygodniach usłyszeć pierwsze efekty.


Praktyczne ćwiczenia.

Żeby zrozumieć jak się powinno prawidłowo oddychać możesz się ułożyć wygodnie na podłodze a następnie położyć rękę na brzuchu. Oddychając przez pół otwarte usta poczujesz jak w naturalny sposób Twój brzuch się unosi. Możesz też położyć jakąś grubą książkę na brzuchu tak by móc obserwować jej ruch.Jak już w pełni uświadomisz sobie ten rodzaj oddechu wstań i zrób kilka razy tak zwanego pieska. Czyli robimy tak jak pies, kiedy chce mu się pić. Język jest na zewnątrz i robimy szybki wdech i wydech. Poczujesz wtedy, co się tak naprawdę dzieje i gdzie wędruje powietrze. Trzeba uważać przy tym ćwiczeniu by nie pojawiła się hiperwentylacja, która może spowodować lekkie zawroty głowy spowodowane większą ilością powietrza w organizmie.


Możesz też wykonać ćwiczenia na spółgłosce „s”, dlatego zapraszam do wysłuchania krótkiej instrukcji ; jak właściwie oddychać. Możesz też wejśc na moją stronę internetową poświęconą w całości temu zagadnieniu a jest to emisja głosu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena