Każda firma, która chce zaistnieć na rynku musi przede wszystkim zbudować poprawne więzi ze wszystkimi jego uczestnikami. Korzystny wizerunek firmy wśród jej klientów oraz wiarygodność w oczach dostawców to jednak nie wszystko.

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Potrzebne jest jeszcze stworzenie i utrzymywanie pozytywnego wizerunku w oczach wszystkich potencjalnie zainteresowanych oferowanymi przez firmę produktami. Tym właśnie zajmuje się public relations  składający się z całej gamy działań, które promują i chronią wizerunek firmy i jej poszczególne produkty.

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że zadaniem public relations jest informowanie otoczenia o ważnych faktach związanych z funkcjonowaniem firmy, o nowych jej przedsięwzięciach, osiągnięciach, o ludziach w niej pracujących itp. przy wykorzystaniu wszelkich możliwych mediów. W dzisiejszym świecie dobra reputacja ma kolosalne znaczenie w biznesie, dlatego większość dużych firm, ma działy public relations. Komórki te nieustannie monitorują nastawienie otoczenia do firmy i rozpowszechniają informacje tworzące jej renomę.
W przypadku mikro biznesu możliwości wykorzystania PR są ograniczone, warto jednak spróbować zaistnieć w świadomości otoczenia. Można do tego wykorzystać osiedlową prasę lub miejskie radio, trzeba jednak pamiętać, że treść którą chcemy przekazać mysi być przede wszystkim ciekawa i oparta na faktach a forma naszego komunikaty w żadnym razie nie może kojarzyć  się z reklamiarstwem.

Nasze działanie w ramach public relations przyniosą pożądane skutki jeżeli nauczymy się umiejętnie wykorzystywać jego narzędzia i przyswoimy sobie kilka podstawowych prawd:

- Naucz się opowiadać w sposób ciekawy, tylko prawdziwe historie o swoim biznesie, o sobie, o ludziach z którymi współpracujesz.

- W swoich tekstach umieszczaj zawsze „coś” co zaintryguje, ale i pogłębi wiedzę czytelnika.

- Wykorzystuj do komunikowania się z otoczeniem pocztę elektroniczną, blogi, portale społecznościowe.

- Aktualizuj swoją stronę internetową, w przeciwnym wypadku stanie się całkowicie bezużyteczna, gdyż twoich klientów interesują tylko najświeższe informacje, nie te z przed miesiąca.

- Występując w telewizji lub radio czy udzielając wywiadu prasowego nie pozwól, by przyłapano cię na braku profesjonalizmu. Bądź pewnym siebie optymistą, który nigdy nie wykorzystuje tego typu kontaktów z mediami do darmowego reklamowania swoich produktów.

- Bierz aktywny udział we wszelkiego rodzaju biznesowych spotkaniach, warsztatach, kurso-konferencjach – to też narzędzia public relations, które warto wykorzystywać.

Philip Kotler jeden z największych autorytetów w dziedzinie marketingu uważa, że z powodu słabnącej siły oddziaływania reklamy masowej specjaliści do spraw marketingu coraz częściej zwracają się w stronę public relations  a właściwie marketingowego public relations (MPR). Jest to swoiste połączenie  marketingowego nastawienia (na końcowy wynik) z filozofią i narzędziami PR. Zadaniem  MPR jest zapewnianie zaistnienia  w  mediach, w celu wypromowania lub wzbudzenia zainteresowania,  informacji o produkcie, usłudze, idei, miejscu, osobie lub organizacji.
Marketingowe public relations wykorzystywane jest też do wspierania wprowadzania nowych produktów, wzbudzania zainteresowania produktami mniej popularnymi czy obrony produktów atakowanych przez opinię publiczną.  W niektórych sytuacjach MPR okazuje się bardziej opłacalny od tradycyjnej reklamy.

Kreatywne, inteligentne, nowoczesne public relations wpływa na świadomość potencjalnych konsumentów, jeżeli nie lepiej, to przynajmniej tak samo jak agresywne reklamy, generując koszty stanowiące niewielki procent nakładów na reklamę. Nie płacimy przy tym za czas antenowy lub ilość zajętych modułów na stronie. Poświęcamy nasz czas na redagowanie i rozpowszechnianie przydatnych naszemu biznesowi treści oraz angażujemy się w różnego rodzaju  publiczne działania. Jeżeli treści z jakimi dotrzemy do mediów będą na tyle interesujące, że zostaną przez nie przechwycone mamy realną szansę, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które musielibyśmy wydać na reklamę by osiągnąć porównywalne efekty.

Na zakończenie zacytuję słowa znanego brytyjskiego specjalisty od public relations - Tima Bella, który umieścił je na swojej stronie internetowej: „W dzisiejszym świecie ukształtowanym w znacznym stopniu przez media świadomość marki i pamięć są jednymi z wielu mglistych wyznaczników, tego jak działa marketing danej firmy. Czynnikiem, który ma naprawdę znaczenie jest reputacja.” Warto zatem postarać się o to by wizerunek naszej firmy był jak najlepszy, osiągniemy to mądrze i nowocześnie wykorzystując możliwości jakie dają nam narzędzia PR.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena