Jeżeli masz rower oraz lubisz z niego korzystać to zdajesz sobie sprawę, że poza ochroną fizyczną, którą oferuje odpowiedni ubiór, tak samo istotna jest ochrona, jaką proponuje ubezpieczenie. Na jaką ofertę ubezpieczyciela może liczyć posiadacz dwóch kółek?

Data dodania: 2011-07-05

Wyświetleń: 1757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo dynamicznej ekspansji sieci ścieżek rowerowych w naszym kraju, w dalszym ciągu ogromna część fanów tego sportu jest zmuszona do korzystania z dróg publicznych. Rowerzysta to taki sam uczestnik ruchu drogowego, ale nie ma obowiązku wykupu ubezpieczenia, jak to jest w przypadku kierowców samochodów. Każdy cyklista wie jednak, że na ulicy zderzenie z jakimkolwiek czterokołowym pojazdem najczęściej kończy się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego też nie dziwi fakt, że coraz większa liczba rowerzystów dobrowolnie decyduje się wykupić ubezpieczenie na różne przykre sytuacje, które mogą się przydarzyć amatorom dwóch kółek. Zobaczmy jakie ubezpieczenie może być odpowiednie dla miłośników tego rodzaju rekreacji.


Rowerowe ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW, a więc od następstw nieszczęśliwych wypadków, działa w kategorii rowerów bardzo podobnie do jego ekwiwalentu proponowanego właścicielom pojazdów mechanicznych. Polisa ubezpieczenia NNW dla rowerzysty będzie nam wypłacona, jeżeli na skutek wypadku, w jakim braliśmy udział poruszając się na rowerze, poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu. Po ukończeniu leczenia, komisja lekarska osądzi jaki procent naszego zdrowia został bezpowrotnie utracony. Najczęściej taki właśnie procent od sumy odszkodowania otrzymamy jako odszkodowanie.

NNW dla rowerzystów jest niezwykle korzystnym wyborem, albowiem (jak w przypadku kierowców samochodów) jego cena jest dość niewielka, a ochrona jaką oferuje szeroka. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że rowerzyści bardzo rzadko wychodzą z wypadków bez szwanku, a złamania i inne obrażenia mogą przydarzyć się nawet podczas zwykłego upadku. Koszty rocznej polisy ubezpieczenia NNW oscylują wokół kwoty kilkunastu złotych.

Ubezpieczenie OC

Dobrze znane kierowcom samochodowym obowiązkowe OC jest coraz popularniejsze także wśród rowerzystów. Ciężko się dziwić. Niefrasobliwy rowerzysta może również wyrządzić spore szkody materialne i zdrowotne pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Uszkodzenia nadwozia pojazdów (szyby, lakier, wgniecenia, zniszczone lusterka boczne itd.) i kolizje z przechodniami to najczęstsze przewinienia jakie przytrafiają się rowerzystom. Koszty odszkodowania wypłacanego z własnego portfela mogą być czasem paraliżujące, dlatego też wielu cyklistów korzysta z oferty towarzystw ubezpieczeniowych i ich polis OC.



Rower casco

To bodajże najczęstsze pośród właścicieli jednośladów ubezpieczenie. Rower jest sprzętem, który bardzo często jest się łupem rabusiów, a przecież czasem jego wartość jest dość duża. Pragnąc zabezpieczyć się przed kradzieżą rowerzyści mają dostęp do dwóch ubezpieczeń casco. Po pierwsze, ubezpieczenie naszego roweru kiedy jest przechowywany. W takim przypadku mamy możliwość ubezpieczenia się na wypadek rabunku lub możemy podpiąć naszą własność pod ubezpieczenie nieruchomości jako ruchomość domowa. Uważajmy jednak wtedy na zasady takiego ubezpieczenia jak np. sytuacje kiedy rower składowany jest poza mieszkaniem (np. w garażu, czy piwnicy).

Drugie ubezpieczenie kierowane dla rowerzystów to takie, które chronić nas będzie podczas eksploatacji pojazdu. Na nieszczęście, kradzież sprzętu pozostawionego bez opieki, nawet zabezpieczonego łańcuchem, mimo że jest zmorą rowerzystów nie jest uwzględniana przez żadne ubezpieczenie. Jedyne do czego mamy dostęp to polisa od rabunku będącego siłowym zawłaszczeniem.

Dostępne oferty ubezpieczeniowe

W naszym kraju pełen pakiet ubezpieczeniowy oferuje wyłącznie PZU. Polisa Bezpieczny Rowerzysta „zapewnia kompleksową ochronę każdego rowerzysty. W ramach umowy ubezpieczony jest rowerzysta, wraz z bagażem podróżnym i rowerem, podczas użytkowania roweru, czyli podczas kierowania, prowadzenia, oraz wsiadania lub zsiadania z roweru.” Inne popularne zakłady ubezpieczeniowe co prawda nie oferują podobnego pakietu skierowanego bezpośrednio do rowerzystów, ale proponują ubezpieczenia nieruchomości z uwzględnieniem sprzętu rowerowego jako ruchomości oraz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym obejmujące zdarzenia, do których dojść może podczas jazdy rowerem.

Na co zwracać uwagę?

Jak zawsze w kwestii ubezpieczeń przeczytajmy umowę i warunki ubezpieczenia. Albowiem ubezpieczenia dla rowerzystów nie są tak rozwinięte jak inne rodzaje polis i niekiedy muszą być „podpinane” pod pakiety ubezpieczeń OC na życie lub nieruchomości, za każdym razem zwracajmy uwagę, czy zakupione ubezpieczenie spełnia nasze potrzeby dotyczące jazdy na rowerze. Wiedzmy także, że ubezpieczyciele stawiają rowerzystom kilka warunków wypłaty odszkodowania, dobrze jest zatem się z nimi zapoznać, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości.

Czy warto?

Jazda na rowerze to specyficzny rodzaj rekreacji, w którym nie można założyć, że nic nam się nie stanie, nawet jeżeli poruszamy się wyłącznie po wyznaczonych do tego ścieżkach rowerowych. Upadki, kolizje oraz inne sytuacje mogą przytrafić się każdemu cykliście i często kończą się uszczerbkiem na zdrowiu. Z pewnością każdy powinien zatem zainwestować w ubezpieczenie NNW. Jeżeli mowa natomiast o OC i casco, tu musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sytuacja rabunku, lub zniszczenia czyjegoś mienia może mieć miejsce. Jeśli tak, to z pewnością warto rozważyć opcję ubezpieczenia. Zwłaszcza, że koszty asekuracji dla rowerzystów nie są wielkie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena