W XXI wieku telewizja przemysłowa potocznie nazywana monitoringiem to już norma. Jednak kamery przemysłowe rozbudowane o opcję pełnej analizy obrazu między innymi stosowane podczas nadzorowania ruchu drogowego to dopiero nowość, która wchodzi na polski rynek.

Data dodania: 2011-07-04

Wyświetleń: 1752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System monitoringu z chwilą wykrycia popełnionego wykroczenia wysyła informację do centrum administracji. Każda taka jednostka poddawana jest kontroli kamer analogowych. Specjalnie przygotowany w tym celu magnetowid poklatkowy pozwala na rejestrację zaistniałych zdarzeń.

Znaczącym i niepodważalnym przełomem w branży CCTV stało się wprowadzenie kamer IP. Rozwiązanie to pozwoliło na nadzorowanie sytuacji na wielu rozproszonych obiektach i punktach na szlakach komunikacyjnych. Wszystko to odbywa się w sieci komputerowej. Jednak stale, proporcjonalnie wzrastająca objętość materiałów Video może stanowić problem dla wydajności i przepustowości sieci. Dynamiczna rozbudowa wymaga zastosowania wielu monitorów w celu wyświetlania obrazu.

Najświeższe badania naukowców dowodzą, że wystarczy nieustannie przez 20 minut wpatrywać się w monitor aby po tym czasie przeoczyć nawet do 90% zaistniałych zdarzeń. Z tego powodu wspomaganie administratora dodatkowymi wyświetlaczami odbierane jest jako usprawnienie pracy a nie jej komplikacja. Dodatkowo każdy rozbudowany system współgra z oprogramowaniem którego celem jest analiza strumieni video. Przeprowadzana analiza zwiększa precyzję jednak z drugiej strony obciąża wydajność całości systemu. Z tej przyczyny konieczne jest stałe rozbudowywanie sprzętowe.

Telewizja przemysłowa IP a dokładnie kamery CCTV IP jako jej części składowe maja za zadanie przejąć część procesów powiązanych z analizą obrazu i dopiero przesłaniu do komputera sterującego lub nawet bezpośrednio do samych jednostek patrolowych przebywających w monitorowanych przestrzeniach. Jednak rozwiązanie to wymaga wdrożenia niezawodnych, innowacyjnych procesorów sygnałowych.

Licencja: Creative Commons