Każdy kto posiada dziecko wie jak trudno jest powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Jednym z pomysłów na ułatwienie omawianego powrotu są dofinansowania na założenie m.in. prywatnego przedszkola czy też stworzenie alternatywnych form opieki nad dziećmi, jak klub malucha.

Data dodania: 2011-06-24

Wyświetleń: 1618

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dofinansowanie takie można pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a koordynowany jest on przez Ministerstwo Pracy i Poliyki Społecznej. Przed uruchomieniet tego projektu zostały przeprowadzone badania wśród rodziców, z których jasno wynika, że największy problem z zapewnieniem opieki mają rodzice 2- oraz 3-lenich dzieci. Dzieje się tak, gdyż 2-latek jest za mały, aby mógł pójść do przedszkola, a z kolei dla 3-latków brakuje miejsc. Sytuacja taka często zmusza rodziców do pozostania z dzieckiem w domu, przez co oddala się wizja powrotu do pracy.

Instytucja wdrażająca omawiany projekt szczególnie docenia projekty, które mają na celu prowadzenie np. klub malucha czyli jednej z alternatywnych form opieki nad dziećmi. Kolejnym ułatwieniem w prowadzeniu takiej placówki jest fakt, iż podlega ono mniejszym rygorom formalnym, niż klasyczne przedszkola.

Możliwość założenia przydomowego przedszkola czy też klub malucha daje możliwość pracy rodzicom, którzy nie chcą zostawiać swojego dziecka pod opieką innych, a jednocześnie chcą być aktywni zawodowo. Dodatkowo możliwość pozyskania dofinansowania na ten cel jest wielką zachętą do takiej aktywności. Niewątpliwie brak miejsc w żłobkach i przedszkolach jest problemem, który w Polsce bardzo doskwiera rodzicom. Ostatnio problem ten został bardziej nakreślony i częściej poruszany w mediach. Niewątpliwie zmusza władze do podjęcia działań, aby zaradzić tej sytuacji. Zapewne projekt ten ma na celu zniwelowanie problemu, jakim jest brak miejsc w placówkach dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena