Człowiek jest z natury istotą leniwą, która ogranicza swój wysiłek do niezbędnego minimum. To samo dotyczy inwestowania oszczędności. Zamiast więc poszperać w Internecie i przejrzeć strony banków, które mają w swojej ofercie lokaty, wpisujemy w wyszukiwarce hasło: ranking lokat w nadziei, że ktoś wykonał robotę za nas.

Data dodania: 2011-06-04

Wyświetleń: 1416

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiemy jednak jak korzystać z takich rankingów ?

Pamiętajmy, że ranking lokat musi zawierać porównanie lokat o tych samych parametrach.

Wysokość oprocentowania

Na stronach internetowych jest dostępnych mnóstwo zestawień. Jednak 5% na lokacie z dzienną kapitalizacją zysków i 5% na standardowej lokacie z kapitalizacją na koniec okresu zapadalności, to nie te same odsetki. Standardowe lokaty wymagają bowiem odprowadzenia przez bank do budżetu państwa podatku od zysków kapitałowych, czyli kolokwialnie mówiąc podatku Belki, w wysokości 19%. O tyle właśnie będą mniejsze odsetki z lokaty standardowej. Obecnie najlepsze lokaty na rynku to te z dzienną kapitalizacją odsetek, ponieważ zysk nie jest tu opodatkowany. Potwierdza to ranking lokat czerwiec 2011.

 

Okres zapadalności

Ranking lokat jest zupełnie nieużyteczny jeśli już na pierwszy rzut oka widzimy, że lokaty nie są pogrupowane wg okresu zapadalności. Zupełnie nie ma sensu porównywanie lokaty zakładanej na okres 3 miesięcy i na okres 7 miesięcy.

Kwota minimalna i maksymalna

Ważną informacją dla osoby szukającej najlepszej lokaty dla siebie jest wysokość kwoty minimalnej i kwoty maksymalnej potrzebnej do założenia lokaty. Niestety takich informacji na próżno szukać w większości rankingów lokat. Jeśli dysponujemy kwotą mniejszą niż 1000 zł lub większą niż kilkanaście tysięcy złotych warto sprawdzić dokładniej na stronach banków, czy dysponujemy wystarczającymi środkami do założenia wybranej lokaty, lub czy możemy podzielić swoje oszczędności na kilka części i założyć kilka takich samych lokat.

Dodatkowe warunki banku

Często zdarza się, że lokaty są dodatkowo oprocentowane jeśli klient posiada konto osobiste, lub inne produkty w danym banku. Zawsze sprawdźmy więc ofertę swojego macierzystego banku lub umówmy się z doradcą, aby trochę ponegocjować. A nóż okaże się, że jako stałemu klientowi bank zaproponuje nam wyższe odsetki niż najlepsze lokaty z rankingu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena