Irydoidy [1] należą do grupy wtórnych metabolitów [2], znajdują się w wielu roślinach leczniczych i to one są odpowiedzialne za część ich dobroczynnych właściwości farmaceutycznych.
Są to substancje fitochemiczne [3] o silnym działaniu, służące roślinom jako mechanizm obronny.
Pierwotną funkcją irydoidów jest obrona roślin przez zwierzętami roślinożernymi oraz przed infekcjami. Często charakteryzują się gorzkim smakiem, który jest odstraszający dla ludzi i innych ssaków.
Po wyizolowaniu i oczyszczeniu, irydoidy wykazują szeroki zakres właściwości leczniczych; między innymi, działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, neutralizują peptotoksynę, obniżają poziom cukru, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciw mutagennie, przeciwskurczowo, przeciwnowotworowo, antywirusowo, modulują procesy immunologiczne oraz mają działanie oczyszczające.
Naukowcy badają ich wpływ na organizm ludzki już od ponad 50 lat.
Według ich doniesień, można stwierdzić pozytywny wpływ irydoidów na wiele aspektów zdrowotnych.
Badania naukowe wykazały między innymi, że irydoidy eliminują wolne rodniki, pomagają utrzymać odpowiedni poziom „dobrego cholesterolu” (HDL), wspomagają system odpornościowy oraz stymulują pracę mózgu.
Są również adaptogenami dzięki czemu przystosowując się do środowiska, mogą w bezpieczny sposób wpływać pozytywnie na zdrowie i odpowiednie funkcjonowanie organizmu.
12 Irydoidów w owocu Noni:
- Asperuloside
- Asperulosidic acid
- Borreriagenin
- Deacetylasperuloside
- Deacetylasperulosidic acid
- Citrifolinin B epimer a
- Citrifolinin B epimer b
- 6α-Hydroxyadoxoside
- 6β, 7β-Epoxy-8-epi-splendoside
- Dehydromethoxygaertneroside
- Epi-dihydrocornin
- 9-Epi-6α-methoxy geniposidic acid
Owoc Noni z Polinezji Francuskiej zawiera więcej irydoidów niż jakikolwiek inny owoc na Ziemi!
Irydoidy są wyjątkowo stabilne.
Dzięki prostej strukturze chemicznej są odporne na działanie światła, ciepła i tlenu w bardzo długim okresie czasu.
Również procesy przetwarzania i pasteryzacji oraz kilkuletni okres przechowywania nie naruszają stabilności irydoidów, a tym samym nie zmniejszają ich niezwykle cennych właściwości bioaktywnych.
Zawarte w Noni 150 bioaktywnych[4] związków sprawia że Noni jest adaptogenem [5].
John Wadsworth, prezes TNI, wyjaśnia dlaczego najnowsze odkrycia dotyczące irydoidów są tak interesujące:
„Noni jest czymś niezwykłym, ponieważ na ogół irydoidy występują w owocach dość rzadko.Nie zawiera ich żaden z innych owoców nazywanych „super owocami”, jak na przykład owoce mangostanu, brazylijskiej palmy açaí lub przepękli indochińskiej.Od wielu lat prowadzone są badania dotyczące irydoidów, w ich rezultacie powstało wiele prac naukowych opisujących ich dobroczynne działanie. Znaczenie i wpływ irydoidów sprawiły, że możemy teraz postrzegać samych siebie w zupełnie innym świetle.”
OBJAŚNIENIA:
[1] Irydoidy: grupa wtórnych metabolitów, występujących w roślinach i u niektórych zwierząt.
[2] Metabolity: substraty i produkty ciągów enzymatycznych reakcji zachodzących w organizmach żywych w wyniku przemiany materii; w komórce znajdują się w stanie równowagi dynamicznej.
[3] Związki fitochemiczne: naturalne składniki roślin. Liczne badania naukowe potwierdzają ich ogromny wpływ na zdrowie. Już Hipokrates zalecał stosowanie roślin zawierających związki fitochemiczne.
[4] Bioaktywne: elementy włączające się w procesy metaboliczne organizmów żywych, wiążą się trwale z komórkami.
[5] Adaptogeny: substancje pochodzenia naturalnego, zwiększające zdolność organizmu do przystosowywania się do zmiennych warunków środowiska. Adaptogen to wiele korzystnych związków w jednym, a każdy z nich uaktywnia się w razie potrzeby.
Adaptogeny są:
Nietoksyczne - Bezpieczne konsumpcyjnie.
Wielokierunkowe - Szeroki wachlarz działania.
Stabilizujące - Ustawiają równowagę organizmu.