Chcąc pomóc innym ludziom możemy zostać dawcami krwi, mając co najmniej 18 lat, ale nie więcej niż 65 lat. 
Dla nas zdrowych ludzi nie stanowi to naprawdę wielkiego wyrzeczenia. 

Data dodania: 2011-05-17

Wyświetleń: 1726

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poświęcamy na taki zabieg niespełna godzinę naszego wolnego czasu, kosztuje jedynie lekkie ukłucie a stanowi nie aż tak wysoką cenę za uratowanie czyjegoś życia. A to właśnie możemy zrobić oddając swoją krew.

 

W dowolnej przychodni możemy zapytać o adresy punktów pobrań. W internecie mamy również szeroką ofertę adresów takich punktów oraz szczegółowe wskazówki dla osób, chcących oddać krew.

Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi, przy zastrzeżeniu iż mężczyźni mogą to zrobić maksymalnie 6 razy w roku, a kobiety wyłącznie 4 razy.

Decydując się na oddanie krwi musimy być zdrowi, więc wcześniej zapytajmy swojego lekarza czy jest to możliwe. Osoby, które chorowały na kiłę, żółtaczkę, wirusowe zapalenie wątroby czy też są nosicielami wirusa HIV kategorycznie nie mogą być dawcami. Kolejną grupę chorób, które wykluczają dawców są cukrzyca, choroby nerek i krwi, nowotwory, epilepsja, gruźlica czy tez astma.

 

Przed oddaniem krwi wypełnia się ankietę aby uzupełnić listę wykluczających się dolegliwości. Po wypełnieniu bogatego spisu choróbsk, lekarze robią także test z próbki krwi.

Kobiety również powinny dopytać o termin oddawania krwi ze względu na przebywanie w ciąży, cykl miesiączkowania; powód odmowy może stanowić kwestia regeneracji organizmu.

 

Po poradzie lekarskiej w ostatnich dniach nie dokonujemy żadnych zabiegów lekarskich, nie zażywamy leków, pijemy duże ilości płynów, pomijając alkohol; potrawy jedzmy bez ostrych przypraw i tłuszczów zwierzęcych; wyśpijmy się. A w dniu pobrania wskazane jest tylko zjedzenie lekkiego śniadania, z chudą wędliną, białym serem. Nie palić papierosów, potrzebującym oddajmy zdrowie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena