W artykule przedstawiono ortokorekcję, relatywnie nową w Polsce metodę korekcji krótkowzroczności. Dobre widzenie uzyskuje się dzięki ortosoczewkom, zakładanym tylko na noc.

Data dodania: 2011-04-30

Wyświetleń: 3430

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korekcja krótkowzroczności bez okularów, miękkich soczewek czy zabiegu ?

Ortokorekcja to metoda korekcji wzroku umożliwiająca dobre widzenie w ciągu całego dnia bez użycia okularów lub miękkich soczewek kontaktowych. Można ją stosować u krótkowidzów z wadą wzroku do -4,5 (dioptrii) oraz osób z astygmatyzmem do maksymalnie -1,5 (dioptrii). Nie jest to metoda nowa, ponieważ w USA i w Europie zachodniej jest stosowana od wielu lat. Wada wzroku korygowana jest przy pomocy najnowszej generacji sztywnych, gazoprzepuszczalnych ortosoczewek stosowanych tylko w nocy.

Dlaczego dobrze widzimy stosując ortokorekcję ?

Proces korekcji wady wzroku odbywa się w nocy. Przed snem na oko zakłada się specjalnie wykonane ortosoczewki, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki oka. W wyniku tego dochodzi do korekcji krótkowzroczności co umożliwia ostre widzenie przez cały dzień bez użycia okularów. Ortosoczewki wykonywane są na indywidualne zamówienie, po dokładnych badaniach oraz przeprowadzonym pomiarze krzywizn oczu. Zbudowane są one z materiału o bardzo wysokiej transmisji dla tlenu, tak aby oko mogło „oddychać” w ciągu całej nocy. Ortokorekcja jest procesem całkowicie odwracalnym co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek oko powraca do swego pierwotnego kształtu.

Kto dopasowuje ortosoczewki ?

Ortosoczewki w Polsce dopasowują lekarze okuliści. Aby prawidłowo je dopasowywać należy ukończyć kursy, organizowane przez specjalistów z Europy zachodniej lub USA. Dodatkowo konieczna jest umiejętność obsługi topografu rogówki, specjalistycznego urządzenia bardzo precyzyjnie mierzącego kształt oka. To wszystko sprawia, że soczewki ortokorekcyjne dopasowuje niewielu specjalistów. Ich nazwiska i adresy można bez trudu znaleźć w Internecie.

Jakie są zalety ortokorekcji ?

Wady wzroku, szczególnie krótkowzroczność jest często przeszkodą w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Stosując w czasie snu ortosoczewki zapewniamy sobie dobre, ostre widzenie przez cały dzień. Stosując tą metodę korekcji, oczy mniej wysychają w porównaniu do miękkich soczewek kontaktowych. W odróżnieniu od zabiegu laserowego metoda jest całkowicie odwracalna. Dodatkowo, stosując ortokorekcję wada wzroku ulega stabilizacji. Oznacza to, że większość osób stosujące tą metodę korekcji wzroku nie musi ciągle zwiększać mocy okularów czy soczewek. Osobiście jestem dużym zwolennikiem ortokorekcji i polecam ją wszystkim zainteresowanym tą metodą korekcji wady wzroku.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena