W ostatnich dekadach medycyna zrobiła ogromne postępy – także w zakresie okulistyki. Schorzenia, które dotychczas mogliśmy korygować jedynie za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, teraz możemy wyeliminować za pomocą krótkich, całkowicie bezbolesnych zabiegów chirurgicznych, które przynoszą długotrwałe efekty. Jednym z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki, która jest doskonałą alternatywą dla laserowej korekcji wzroku. Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg? Co warto o nim wiedzieć?

Data dodania: 2023-10-25

Wyświetleń: 140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Refrakcyjna wymiana soczewki – alternatywa dla laserowej korekcji wzroku

Refrakcyjna wymiana soczewki koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Ponadto pacjent po zabiegi nie jest narażony na pojawienie się zaćmy starczej, gdyż sztuczna soczewka nie ulega naturalnemu zmętnieniu pod wpływem starzenia się organizmu. Zabieg ten jest zbawieniem dla osób, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku.

Refrakcyjna wymiana soczewki – co to jest

W trakcie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki chirurg usuwa fizjologiczną soczewkę oka i w jej miejscu wszczepia sztuczny implant o mocy dopasowanej do potrzeb pacjenta. Praktycznie rzecz biorąc, jest to procedura bardzo zbliżona do operacji usunięcia zaćmy, z tym usuwamy soczewkę własna pacjenta i zastępujemy ja sztuczną, korygującą wadę wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewek stanowi szansę na trwałe pozbycie się okularów w codziennym życiu. Wybór soczewek jest dokładnie dostosowywany na podstawie zaawansowanych badań diagnostycznych.

Dla kogo dedykowany jest zabieg? Refrakcyjna wymiana soczewki jest szczególnie zalecana pacjentem po 45. roku życia, u których wada wzroku nie daje szans na korekcję za pomocą zabiegów laserowych. To właśnie wtedy u większości osób dochodzi do pogorszenia widzenia w związku z pojawieniem się starczowzroczności lub zaćmy. Na tę metodę powinny zdecydować się także osoby, które zmagają się z Zespołem Suchego Oka lub mają cienką rogówkę. Jeżeli nie mamy pewności, czy dla naszego organizmu lepsza byłaby refrakcyjna wymiana soczewki czy laserowa korekcja wzroku – najlepiej temat ten skonsultować z lekarzem podczas badań kwalifikacyjnych.

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Operacja wymiany soczewki to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który trwa zwykle ok. 15 minut. Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe, a więc pacjent przez cały zabieg pozostaje świadomy. Co ważne, po zakończeniu zabiegu możemy jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Oczywiście w kolejnych tygodniach musimy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń medycznych oraz stawiać się na wizyty kontrolne.

W okresie rekonwalescencji powinniśmy unikać większego wysiłku fizycznego, dźwigania, schylania się oraz chronić oczy przed dostaniem się do nich wody. Nie należy także trzeć oczu, a także powinniśmy zrezygnować z makijażu. Wychodząc na spacer, pamiętajmy, aby zawsze mieć na sobie okulary z filtrem UV, gdyż oko jest wtedy podatne na podrażnienia słoneczne. Długość okresu rekonwalescencji jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Większość osób już po kilku tygodniach może wrócić do pełnej sprawności, ciesząc się zdrowym, doskonałym wzrokiem.

Czym kierować się przy wyborze kliniki?

Decydując się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące konkretnej kliniki, kadrę medyczną oraz dostępne metody leczenia. Efekt zabiegu jest trwały, dlatego warto wybrać doświadczonego specjalistę, który pracuje z zachowaniem najwyższych procedur. W dobrej klinice możemy dopasować soczewki idealnie do naszych potrzeb, co przekłada się na komfortowe widzenie w późniejszych latach. To doskonała inwestycja w swoje zdrowie i codzienny komfort.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena