W sytuacji, kiedy nie możemy samodzielnie rozstrzygnąć problemu podatkowego nas dotyczącego, mamy prawo zwrócić się z wnioskiem o wyjaśnienie przedmiotowej sprawy do ministra finansów, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Data dodania: 2011-04-20

Wyświetleń: 2042

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ministra możemy zapytać o każdą, w naszym mniemaniu wątpliwą sprawę dotyczącą podatku dochodowego, podatku VAT, podatku od czynności cywilnoprawnej czy od spadku i darowizn. Jeśli nie posiadamy wiedzy jak postąpić w danej sytuacji, minister udzieli też odpowiedzi dotyczącej procedury. Minister finansów powinien dążyć do jednolitego stosowania prawa w zakresie podatków przez urzędy skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej. Minister wydaje interpretacje ogólne oraz indywidualne. Wydawanie interpretacji następuje w trybie przepisów ustawy zwanej Ordynacją podatkową. Odpowiedzi indywidualne w imieniu ministra udziela obecnie pięć izb skarbowych:

Izba Skarbowa w Bydgoszczy (wnioski podatników z woj.: kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie);

Izba Skarbowa w Katowicach (wnioski z woj.: małopolskie, podkarpackie, śląskie);

Izba Skarbowa w Łodzi (wnioski z woj.: lubelskie, łódzkie, opolskie, świętokrzyskie);

Izba Skarbowa w Poznaniu (wnioski z woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie);

Izba Skarbowa w Warszawie (wnioski z woj. mazowieckiego).

 Właściwość miejscową organu upoważnionego do złożenia wniosku ustala się następująco:

dla osób fizycznych – według miejsca zamieszkania podatnika;

 dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz dla podatkowych grup kapitałowych – według adresu siedziby;

Interpretacje ogólne powinny uwzględniać orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwany potocznie Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Podatnik chcący złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, musi wypełnić specjalny druk ORD-IN. Gdy ten formularz nie starczy na opisanie skomplikowanego stanu sprawy, jest do dyspozycji załącznik ORD-IN/A. Podatnik składający wniosek ma obowiązek wyczerpującego przedstawienia już zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Istotnym przy tym jest aby przedstawiając własne stanowisko, powoływać się na przepisy konkretnych ustaw i rozporządzeń dotyczących podatków, jak również przywoływać pozytywne dla naszej sprawy wyroki, orzeczenia, uchwały sądów. Innymi słowy od początku do końca powinniśmy bronić własnej, korzystnej dla nas tezy. Należy pamiętać, iż pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania odpowiadamy za to, że w dniu złożenia (wysłania) wniosku, elementy stanu faktycznego nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Nie wolno złożyć wniosku również wtedy, gdy w przedmiotowej sprawie co do jej istoty organ wydał postanowienie lub decyzję.

Niestety, w tym kraju nic nie ma za darmo. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli podatnik we wniosku przedstawi dwa lub więcej stanów faktycznych, opłata wzrasta o wielokrotność. Opłata również wzrośnie jeżeli izba skarbowa stwierdzi, że jeden stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe de facto zawiera więcej spraw.

Izba skarbowa na wydanie interpretacji ma 3 miesiące od daty złożenia wniosku. W międzyczasie izba może wezwać podatnika do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów w celu wydania rzetelnej i obiektywnej interpretacji.

Jeśli zaistnieje sytuacja, że izba nie wyda interpretacji w ustawowym terminie, uznaje się, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe czyli jest to tzw. milcząca interpretacja podatkowa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena