bo wiesz, że zawsze należy to robić po ściance, żeby nie zrobiła się piana, w domowym zaciszu stawiasz pierwsze kroki w technice flair, mimo że jeszcze wiele rzeczy musisz się nauczyć i zrozumieć, że żadna butelka nie może Ci się choćby wyślizgnąć z ręki. A może by tak rozpocząć kształcenie w celu zostania profesjonalnym barmanem?
Mimo że nie jest wymogiem szkoła gastronomiczna, żeby rozpocząć odpowiednie kursy, to jednak pracodawcy wykształcenia w tym kierunku oczekują. Na szczęście jest kilka możliwości, jedne są bardziej, a drugie mniej absorbujące. Zacznijmy od tych łatwiejszych i krótszych. Można ukończyć szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną z tytułem kucharza, kelnera, kucharza małej gastronomii i kogoś, kto świadczy usługi gastronomiczne. Nauka w tego typu szkołach trwa 2-3 lata, z czego najlepszym wyjściem wydaje się być szkoła policealna, która może być dodatkiem, do już posiadanego doświadczenia, zwłaszcza, że po szkole średniej ma się już bardziej lub mniej sprecyzowane cele. Można również skończyć hotelarstwo na studiach wyższych – wtedy nie ominą nas zajęcia z technologii żywienia, technologii gastronomicznej, prowadzenia lokalu, czy usług hotelarskich. Studia kończą się egzaminem zawodowym, który pozwala na uzyskanie tytułu zgodnego z naszą specjalizacją – studia wyższe będą zdecydowanie lepiej wyglądały od wykształcenia średniego, czy zawodowego, jednak nie są one wymogiem.
Umiejętności, które zdobędzie się w szkołach wystarczą do ubieganie się o posadę barmana, jednak dobrze jest zrobić sobie dodatkowe szkolenia, które zwiększą szanse. Możemy wziąć udział w warsztatach barmańskich, na których posiądzie się podstawowe techniki barmańskie, nauczy obsługi sprzętu oraz rozpoznawania alkoholi, dzięki czemu pomylenie Ballantines'a z Jackiem Danielsem nie będzie możliwe. Podczas takich warsztatów można również zgłębić techniki przygotowywania drinków. Doskonałym rozwiązaniem, które otworzy drogę do zostania barmanem będą tęż kursy, które kończą się egzaminem teoretycznych i praktycznym. Na tego typu szkoleniach otrzymuje się też dyplomy i certyfikaty, które są jak najbardziej pożądane w przypadku ubiegania się o pracę. Dostępne są kursy I i II stopnia oraz stopień master blender i są oczywiście odpowiednio więcej płatne, niemniej jednak warto w nie i w siebie inwestować.