Ceramidy i lipidy występujące w organizmie człowieka mają wpływ na poprawę wyglądu skóry i włosów. To substancje, które są niezbędne dla skóry, a wszelkie ich braki od razu są widoczne.

Data dodania: 2011-04-14

Wyświetleń: 4950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Ceramidy w kosmetyce

Ceramidy należą do grupy lipidów i jak już wcześniej wspomniałam występują w organizmie człowieka, a uściślając w naskórku. Ceramidy pełnią funkcję ochronną organizmu, gdyż chronią skórę przed utratą wilgotności oraz wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też są niezbędne naszej skórze, przyczyniając się do polepszenia jej wyglądu, a co więcej wpływają pozytywnie także na włosy. Ceramidy w kosmetyce znajdziemy głównie w kosmetykach do cery suchej i wrażliwej lub skłonnej do alergii. Wraz z wiekiem ilość ceramidów w organizmie człowieka zmniejsza się dlatego też  także kosmetyki do skóry starzejącej się są bogate w ceramidy.

Funkcje lipidów

Lipidy dzielą się na lipidy proste i złożone. Lipidy proste to głównie tłuszcze zwierzęce i tłuszcze roślinne. Te drugie to przede wszystkim oleje roślinne, które poprawiają nawilżenie skóry oraz poprawiają jej elastyczność. Co więcej wpływają na polepszenie się stanu włosów i paznokci. Dodatkowo odżywiają oraz zmiękczają skórę człowieka, dlatego też lipidy w kosmetyce są tak bardzo popularne i mają swoje stałe zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy.

Lipidy złożone

Do lipidów złożonych zaliczamy m.in. fosfolipidy, lecytynę, liposomy, ceramidy (o których była mowa wyżej), glikolipidy oraz cholesterol. Fosfolipidy przede wszystkim regulują pracę gruczołu łojowego. Posiadają funkcje nawilżające oraz zmiękczające, przez co skóra staje się odżywiona, gładka i pełna blasku. Lecytyna w kosmetyce znajduje swoje zastosowanie głównie przy pielęgnacji włosów ponieważ wpływa na zmniejszenie się ich przetłuszczania. Dodatkowo lecytyna opóźnia procesy starzenia się skóry. Liposomy pomagają w we wchłanianiu się substancji aktywnych do organizmu, natomiast glikolipidy przyspieszają proces regeneracji skóry dzięki czemu odnowa skóry następuje szybciej i z lepszym efektem.

Cholesterol

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Cholesterol przede wszystkim chroni naskórek przed utratą wody, oraz poprawia elastyczność skóry. Co więcej cholesterol wzmacnia barierę lipidową skóry, a co za tym idzie chroni przed szkodliwym działaniem zewnętrznych substancji. Jest niezbędny do prawidłowych procesów w organizmie jednak podwyższony poziom cholesterolu może mieć poważne skutki. Jednak jeśli będziemy stosowali odpowiednią dietę i dbali o swój organizm to będziemy mogli długo cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem naszej skóry i włosów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena