Nie wszyscy wiedzą jaki jest skład kremów czy balsamów do ciała. Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w prawie każdym kosmetyku znajduje się kwas stearynowy. Sprawdźmy czym jest kwas stearynowy i jaki ma wpływ na naszą skórę.

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 8448

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kilka słów o kwasie stearynowym

Kwas stearynowy należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest składnikiem stearyny. Występuje w postaci estru z gliceryną w tłuszczach zwierzęcych oraz roślinnych, jednak w tych drugich w mniejszym stopniu. Otrzymuje się go w wyniku hydrolizy (czyli podwójnej wymiany przebiegającej między wodą a rozpuszczoną w niej substancją) tłuszczów zwierzęcych w wysokiej temperaturze.

Jakie są właściwości kwasu stearynowego? Przede wszystkim jest to substancja stała o białym kolorze. Słabo rozpuszcza się w wodzie, ale jest to możliwe jeśli użyjemy alkoholu etylowego lub substancji organicznej. Kwas stearynowy spala się żółtym płomieniem, ale jesteśmy w stanie go zapalić dopiero po podgrzaniu. Ogólne zastosowanie kwasu stearynowego to produkcja świec, kredek świecowych, leków oraz zmiękczanie gumy.

 Kwas stearynowy w kosmetyce

Kwas stearynowy w kosmetyce znalazł zastosowanie w produkcji mydeł i innych kosmetyków. Używa się go przede wszystkim jako stabilizator konsystencji oraz jako emulgator, czyli substancja, która łączy w całość fazę wodną i tłuszczową.

W czym możemy znaleźć kwas stearynowy? Ze względu na nawilżające właściwości kwasu stearynowego, występuje w kremach, piankach do golenia, balsamach do ciała i do ust, a nawet w tuszach do rzęs. Kwas stearynowy jest też ważnym składnikiem tzw. kremów znikających, czyli preparatów, które tworzą na skórze bardzo cienką warstwę nadając jej matowy wygląd. Również dzięki kwasowi stearynowemu nasze mydło się pieni i tak dobrze myje oraz oczyszcza skórę. Kwas stearynowy chroni też naszą skórę przed niekontrolowaną utratą wody.

Kwas stearynowy jest podstawowym składnikiem wszelkich kosmetyków. Dzięki niemu możliwa jest produkcja wielu kosmetyków, którymi możemy się cieszyć podczas kąpieli i codziennej pielęgnacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena