Szybkie tempo życia sprawia, że stres jest uznawany za chorobę  XXI wieku. Długotrwałe pozostawanie pod wpływem stresu ma negatywne skutki dla organizmu i jest przyczyną wielu chorób. Ratunkiem może być technika relaksacji.

Data dodania: 2011-04-07

Wyświetleń: 1781

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy nie mamy możliwości odreagowania stresu, powinniśmy zadbać o swój organizm, stosując techniki relaksu. Świadomie wywołany relaks oczyszcza nasze ciało z zbędnych napięć mięśniowych i zapewnia usunięcie napięcia psychicznego. Ćwiczenia relaksacyjne dostarczają wielu przyjemnych doznań, mogą poprawić nam samopoczucie i dostarczyć spokoju wewnętrznego. Stosowanie technik relaksacyjnych niweluje problem ze snem, reguluje pracę układu trawiennego i poprawia pracę serca. Jest kilka technik relaksu, które każdy może zastosować w domu.
Aby przekonać się, na czym polega ta metoda, wykonaj następujące ćwiczenie:
1.  Połóż się wygodnie na plecach, leż spokojnie z zamkniętymi oczami.
2.  Leżąc z głową na poduszce, zegnij głowę w prawo, tak aby dotykała prawego ramienia, naprężasz  w ten sposób mięśnie szyi.
     Wykonaj podobne ćwiczenie, zginając głowę w lewo.
3.  Zmarszcz jak najśilniej czoło w poziomie zmarszczki.
4.  Zmarszcz jak najśilniej czoło pionową zmarszczką między brwiami.
5.  Zciśnij mocno powieki.
6.  Napręż mięśnie oczu, kierując spojrzenie raz w lewo, raz w prawo.
Ta technika relaksacji opiera się na napinaniu i rozlużnianiu mięśni. Jej istotą jest wypracowanie w sobie automatycznego, podświadomego nawyku rozlużniania mięśni. Rozlużnienie mięśni szkieletowych powoduje automatyczne rozlużnienie mięśni wewnętrznych klatki piersiowej. Stosując tę metodę relaksu, możemy w końcowym etapie osiągnąć stan relaksacji zróżnicowanej. Polega ona na tym, że w napięciu pozostają tylko te mięśnie, które są niezbędne do wykonania danej czynności, pozostałe natomiast są rozlużnione.     

Licencja: Creative Commons
2 Ocena