Rynek kredytów hipotecznych w Polsce rozwinął się dość niedawno i stał się powszechnie dostępny, ale czy dla każdego? Kto i na jakich warunkach może starać się o kredyt hipoteczny?

Data dodania: 2011-04-06

Wyświetleń: 2108

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt hipoteczny Jak powszechnie wiadomo banki jednak niechętnie udzielają kredytu dla wszystkich, którzy tylko się o to ubiegają. Najlepszy kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, który wiąże klienta z bankiem na kilkadziesiąt lat, przy pomyślnych okolicznościach, dla niektórych nawet na 40 lat.

Tak długi „związek” to nie przelewki, dlatego należy poważnie się zastanowić nad wyborem odpowiedniego „partnera” i warunków na jakich udzielany jest kredyt hipoteczny.

Dodatkowym ograniczeniem, a raczej zabezpieczeniem dla banków są rekomendacje. I tak ostatnia rekomendacja T wyznacza limit dla kredytobiorcy – raty kredytów nie mogą być wyższe niż połowa miesięcznych dochodów, w przypadku dochodów przekraczających średnią krajową poziom wzrasta do 65%.

Dzięki Unii Europejskiej mają być wprowadzone ujednolicenia zasad przyznawania kredytów hipotecznych. Potencjalni klienci mają otrzymywać czytelne i przejrzyste informacje odnośnie warunków, zasad udzielania kredytu czy sposobu przeliczania oprocentowania lub spreadów w kredycie walutowym.

Co wpływa na udzielenie kredytu hipotecznego?

Najważniejsza jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. Określa ona możliwość kredytobiorcy do regularnej i terminowej spłaty kredytu. Jest ważna dla banku, dlatego każdy ma swoje kryteria jej wyznaczania. Przy obliczaniu zdolności kredytowej kredytu hipotecznego bierze się pod uwagę m.in. dochód brutto, kwotę kredytu, okres kredytowania, walutę kredytu, wkład własny, liczbę osób w gospodarstwie domowym, inne zadłużenia i wiele innych (znaleźć się tu może np. miasto w jakim nabywamy nieruchomość czy okres zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy).

Jak podnieść naszą zdolność kredytową?

To proste wbrew pozorom.

Jeśli posiadamy jakieś dodatkowe zobowiązania krótkoterminowe w miarę możliwości można je spłacić, gdyż to znacząco wpływa na obniżenie naszej zdolności kredytowej.

Jeśli otrzymujemy dodatkowe premie czy inne dochody bank też może wziąć to pod uwagę.

By w krótkim czasie zwiększyć naszą zdolność kredytową należy dołączyć dodatkowego kredytobiorcę, który poprzez swoje dochody (wysokie) podniesie nasze możliwości uzyskania kredytu. Współkredytobiorcą może być praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie zarobki i nie jest zbyt stary.

Pamiętaj!

Kredyt hipoteczny jest dla każdego, jednak nie każdy na niego zasługuje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena