Życie nie jest łatwe. Wie o tym wiele osób posiadających zła historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (skrót BIK). Rejestr BIK przechowuje informacje o kredytach, pożyczkach, rachunkach i innych operacjach finansowych.

Data dodania: 2011-03-26

Wyświetleń: 2125

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeszłość kredytowa może być dobra i zła. Na niekorzyść wielu potencjalnych kredytobiorców (posiadających złą przeszłość kredytową), banki oraz parabanki (przykładowo SKOK-ki) mają pełen dostęp do informacji przechowywanych w BIK.

Jeżeli nie spłaciłeś na czas kredytu, zapomniałeś opłacić rachunek za gaz lub telefon to musisz się liczyć z tym, że: zostanie odmówione ci  udzielenie kredytu lub będziesz musiał przedstawić dodatkowe dowody na to, że jesteś osobą rzetelną, która nie będzie miała problemów ze spłatą comiesięcznych rat. Zła historia w BIK = prawie pewne kłopoty z uzyskaniem pożyczki, kredytu czy w przypadku firmy z leasingu.

Co można zrobić w sytuacji w której bank definitywnie nie udzieli nam pożyczki? Można poszukać tzw. pożyczki bez BIK. Gdzie szukać? W instytucja pozabankowych oraz u osób prywatnych.

 W pierwszej kolejności warto dobrze przemyśleć sens zaciągania pożyczki. Jeżeli pieniądze nie są Ci potrzebne do przetrwania, to zrezygnuj z zaciągania pożyczki! Wakacje, nowy telewizor czy samochód może poczekać na lepsze czasy.

Jeżeli musisz pożyczyć to spytaj rodzinę i przyjaciół. Oby Ci zaufali i pożyczyli pieniądze…

Ostatecznością powinny być pożyczki w instytucjach pozabankowych, które reklamują się w TV (i przynoszą pieniądze do domu), gazetach i Internecie. Bez BIK i poręczycieli. Piękne? Niestety nie!

 Zaciągając pożyczkę pozabankową musisz liczyć się z bardzo wysokim oprocentowaniem i ogromnymi kosztami! Zazwyczaj będziesz musiał spłacić dwukrotność zobowiązania. Pożyczając 10.000zł spłacisz 20.000zł i więcej. W przypadku chwilówek przez Internet i na sms koszt będzie znacznie wyższy. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosząca ponad 500% to norma. Czas na spłatę zobowiązania 15 i 30 dni. Czy na pewno tego potrzebujesz? Zastanów się dobrze i przemyśl to nie dwa, a trzy razy.

Nowością są pożyczki społecznościowe, które mogą okazać się tańszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że osoba udzielająca pożyczki może zarządzać weksla lub poświadczenia majątkowego, a w przypadku niespłacenia rat analogicznie jak w przypadku bank sprawa zakończy się na firmie windykacyjnej lub u komornika.

Nie wpłacaj tzw. opłat przygotowawczych. Jeśli postanowisz wpłacić pieniądze to najprawdopodobniej je bezpowrotnie stracisz. Osób chcących zarobić na niedoli innych jest wiele, a banki wbrew wielu opinią są najlepszym miejscem do pożyczania pieniędzy.

Osoby pragnące dowiedzieć się więcej na temat pożyczek pozabankowych i zagrożeń z nimi związanych, serdecznie zapraszam do zapoznania się z poradnikiem „pożyczki pozabankowe”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena