Prawidłowa ochrona kapitału, zlecenia stop? Łatwo powiedzieć, ale z wykonaniem już może być gorzej. Każda składowa systemu inwestycyjnego może mieć wiele rozwiązań. Zlecenia ochronne można zrobić dobrze lub źle. Zanim jednak zaczniesz je stosować, musisz poznać jakie ich rodzaje masz do wyboru.

Data dodania: 2011-03-24

Wyświetleń: 2085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęściej używany i w zasadzie obowiązkowy jest stop kwotowy. Jest to cena lub wartość punktowa przy której przyznasz się do błędu i zamkniesz inwestycję. Wszystko w celu ograniczenia straty.

Pierwszy poziom stop musisz znać zanim złożysz zlecenie i zainwestujesz w jakiś walor. Może on wynikać z rozpiętości formacji świecowej, może wynikać z wysokości kanału trendowego, może także wynikać z poziomu, gdzie zanegowany zostanie setup Price Action. Metod otwierania pozycji jest dziesiątki lub setki. Bez względu jednak na metodę wejścia na rynek, początkowy poziom stop musi wynikać właśnie z tej metody.

Ma on jednak pewną cechę wspólną. Zawsze jest wyznaczony na stałym poziomie i jego podstawowym zadaniem jest ochrona kapitału w wypadku błędu, lub tak zwanego zanegowania sygnału. Jego poziom musi logicznie wynikać z użytej metody inwestycyjnej, aby działał w sytuacjach, kiedy będzie naprawdę niezbędny.

To jest stop początkowy. Takie pierwsze zabezpieczenie na wypadek niepowodzenia. Jednak każdą inwestycję rozpoczynasz dla zysku. W momencie kiedy zaczyna ona ten zysk przynosić, logiczną konsekwencją jest przesuwanie poziomu stop. Przesuwasz go tak, aby chronił również Twój świeżo zarobiony kapitał. I tu pojawiają się schody...

Pewnik jest tylko jeden. Zlecenie ochronne goni cenę tylko gdy ta podąża w kierunku większych zysków. Natomiast gdy cena się cofa - zlecenie stop cofać się nie ma prawa. Stoi w miejscu, tam gdzie zostało ostatnio ustawione.

Jednak jaką przyjąć metodę na przesuwanie go za ceną?

Po pierwsze możesz utrzymywać stop w stałej odległości. Czy to punktowej lub kwotowej, czy procentowej. Będzie to wtedy prosty trailing stop. Załóżmy, że masz kupione kontrakty FW20 przy cenie 2150pkt i stop na 2120pkt. Gdy kontrakty wzrosną do 2170, stop powinien być już na 2140 (wciąż 30 punktów poniżej). Analogicznie dla akcji zastosuj stop procentowy. Masz akcje kupione po 20zł i stop 10% niżej - na poziomie 16zł. Gdy cena wzrośnie do 30zł stop powinien znaleźć się na 24zł

Druga metoda to stop podążający za rynkiem wg formacji. Np wg reguł zachowania trendu. Trend wzrostowy to kolejne wyższe dna i wyższe szczyty (zarówno teoria Dowa jak i np. Price Action). Skoro taka jest definicja, spadek rynku poniżej ostatniego dna zwiastować może zmianę trendu. Przesuwaj więc stop blisko pod kolejne nakreślone wyższe dna

Oczywiście taki stop może opierać się na dowolnych innych formacjach. Choćby na lukach, długich świecach, czy kolejnych wsparciach i oporach wynikających ze zniesień.

Trzecim rodzajem stop jest stop w odległości wyliczanej z różnych wzorów. Tu moim ulubionym rodzajem są stopy wynikające ze zmienności. Mają one tą właściwość, że po szybkich i gwałtownych ruchach rynku zostawiają więcej miejsca na ewentualną korektę. Natomiast gdy rynek pogrąża się w stagnacji, zbliżają się bardziej do wykresu. Osobiście polecam Ci dodawać taki stop do budowanego systemu, nawet jako stop dodatkowy. W wielu przypadkach poprawia to skuteczność zarabiania.

To były podstawowe stopy kwotowe.

Teraz jeszcze przedstawię Ci drugi rodzaj działania zleceń stop. Nazwę je n-barowe. Polegają one na tym, że zamyka się transakcję po określonej liczbie słupków. Obojętne, czy będzie to np. 5 dni, czy będzie to 12 słupków minutowych.

Najczęściej używa się ich w sytuacji niezdecydowania rynku, jako stop warunkowy. Kupujesz walor i ustawiasz zwykły stop kwotowy (opisywany wcześniej). Jeżeli zaczniesz zarabiać, podążasz za rynkiem podnosząc ten pierwszy stop. Wtedy stop n-bar jest wyłączany. Może jednak się zdarzyć, że rynek nie może się zdecydować i znajdzie się np. w ciasnej konsolidacji. Wciąż osiągasz tylko lekki zysk lub lekką stratę. Wchodzi wtedy do akcji stop n-bar i zamyka transakcję np. po tygodniu.

Jako ciekawostkę powiem Ci jeszcze, że można zbudować system który zamyka pozycję bezwarunkowo po określonej ilości słupków. Nie patrzy wtedy czy jest zarobek, czy nie. Zamyka np. po 3 godzinach zawsze. Mimo wszystko system taki może zarabiać. Wystarczy określić statystyczny czas trwania trendu. Jednak jest to metoda sprzeczna z zasadą "ucinaj straty i pozwól rosnąć zyskom".


Znasz już podstawowe rodzaje zleceń stop. Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia ich skuteczności. Stop ustawiony zbyt blisko będzie wyrzucał Cię z rynku często, powodując małe straty, ale dotkliwe ze względu na ich ilość. Stop ustawiony zbyt daleko zadziała znacznie rzadziej, ale też znacznie mocniej Cię zaboli.
Dlatego właśnie, aby znaleźć tą optymalną metodę i odległość trzeba testować wszystko przed użyciem. Można to zrobić ręcznie z kartką i długopisem, choć bardzo łatwo tu o pomyłki. Najlepiej zrobić to za pomocą komputera.

Gdy już zaprogramujesz swój system, test wykonasz w kilka chwil. I tyle samo zajmie Ci sprawdzenie jaki wpływ mają drobne modyfikacje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena