System inwestycyjny jest pojęciem szerokim. Wystarczy, że znasz swoje zasady zarządzania kapitałem, zajmowania pozycji i potem zamykania jej. No może nie całkiem. Jeszcze musisz mieć w sobie przekonanie by ten scenariusz realizować. Braku zdecydowania możesz pozbyć się tworząc system automatyczny. I tutaj pojawia się ...

Data dodania: 2011-03-22

Wyświetleń: 1753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojawia się temat programowania. Jeżeli dobrze programujesz w jakimkolwiek języku programowania, poznanie kolejnego - giełdowego - zajmie Ci najwyżej kilka dni.

Co ma jednak zrobić osoba nie związana z programowaniem? W skrajnym przypadku - humanista - który postanowił inwestować na giełdzie i chce robić to z automatem?

Jako informatyk związany od wielu lat z giełdą jestem na 100% pewien - każdego można nauczyć programowania systemów. Może to wymagać cierpliwości, może wymagać wielu tygodni na przyswojenie liniowego sposobu myślenia. Ale się da.

Czy jednak zawsze musi to być skomplikowane?

Otóż wyobraź sobie, że są też narzędzia, w których składasz system inwestycyjny niczym z klocków. Niezbędna jest jedynie podstawowa znajomość język angielskiego. No i oczywiście musisz wiedzieć opisowo jak Twój system ma działać.

W Amibrokerze w najnowszych wersjach pojawiło się narzędzie "AFL Code Wizard", które jest właśnie takim budowniczym. Włączysz je klikając przycisk z różdżką w górnym pasku narzędziowym.

W nim zdefiniujesz kolejno

Otwórz pozycję długą gdy... (Enter Long when...)
Zamknij pozycję długą gdy... (Exit Long when...)
Otwórz pozycję krótką gdy... (Enter Short when...)
Zamknij pozycję krótką gdy... (Exit Short when...)

Aby dodawać warunki wystarczy użyć przycisku [ Add Item ] i wizualnie tworzysz regułę.

Aktualna cena zamknięcia ma być nad średnią prostą z 25 okresów? Wyklikujesz z dostępnych pozycji "Value of", domyślnie proponuje "Value of Close (now) is greater than 10".

W pierwszej części nic nie zmieniasz, bo właśnie cena zamknięcia ma być "większa od". Klikasz tylko na "10" i z proponowanych pozycji wybierasz "MA - Simple Moving Average". Reguła zmienia się na "Value of Close (now) is greater than 15 -bar moving average of Close now". Prawie koniec. Masz już, że cena zamknięcia jest wyższa od 15 okresowej średniej prostej liczonej z cen zamknięcia.

Pozostaje jedynie zmienić 15 okresów na 25. Klikasz na "15-bar moving average" i w dolnej części okna po prawej stronie masz pole do edycji tego parametru. Wpisujesz 25 i gotowe.

Czy już domyślasz się co kliknąć, aby zmienić średnią z cen zamknięcia na średnią z maksimów? Naprawdę warto spróbować tego narzędzia. Nadaje się ono zarówno do prostych, jak i średnio skomplikowanych systemów. Na dodatek możesz się bawić i zmieniać do woli, patrząc jak wyglądają tworzone reguły.

Ale ma jeszcze jedną zaletę

Pod regułą zapisaną słownie, opisowo, cały czas pokazywana jest linijka kodu w języku AFL. Zerkaj sobie na nią za każdym razem jak układasz klocki. Zobaczysz, że ten język programowania nie gryzie, a zapisy są proste i logiczne - zgodne z tym co wyżej wyrażasz słowami. To jest naprawdę bardzo dobry wstęp do opatrzenia się z programowaniem i zrozumienia języka.

Właśnie ta metoda może być początkiem Twojej własnej drogi inwestora systemowego.

Licencja: Creative Commons