Tym bardziej, że zaciągając kredyt na pokrycie kosztów związanych ze spłatą istniejących już kilku lub więcej zobowiązań, można dodatkowo otrzymać w ramach niego pieniądze na jakiś konsumpcyjny cel np. na remont mieszkania czy zakup sprzętu potrzebnego do domu. Jeśli podcza spłaty jednak okazuje się, że zaciągnięty przez zainteresowanego kredyt konsolidacyjny opiewa na zbyt niską w stosunku do jego obecnych potrzeb kwotę i nie jest w stanie spłacić z niego wszystkich zobowiązań, jakich chciałby sie nareszcie pozbyć, zwykle jest możliwość zwiększenia pożyczonej kwoty.
Ponadto wiele kredytów gotówkowych zaciągniętych może zostać maksymalnie na osiem lat, poza tym są one wysoko oprocentowane, z uwagi na mniejszą pewność zabiezpieczenia. Natomiast kredyt konsolidacyjny spłacać można przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt nawet do dwudziestu lub trzydziestu (zależy od banku), tym sposobem obniżając wysokość rat. Istnieje również opcja wyboru rat stałych lub malejących, w zależności od preferencji i potrzeb klienta.
Jeśli natomiast klient znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebuje czasu, aby z niej wyjść obronną ręką, warto aby poszukał takiej instytucji, w której zaciągając kredyt konsolidacyjny będzie możliwość skorzystania z karencji w jego spłacie, co w niektórych placówkach może oznaczać czas nawet około roku. Zwykle taki okres wystarcza, aby móc stanąć na nogi pod względem finansowym i zacząć regularnie płacić comiesięczne raty. Ponadto doraźnie stanowi odciążenie rodzinnego budżetu, pozwala wygospodarować czas na znalezienie nowej lub po prostu lepiej płatnej pracy i w tym kryzysowym okresie nie trzeba się już martwić tym, że nie jest się w stanie spłacać zobowiązań w terminie.