Właśnie z tego powodu leczeni są narażeni na szereg skutków ubocznych, których intensywność i ilość uzależniona jest od rodzaju przyjmowanych leków oraz od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nieselektywne leki, zwane cytostatykami osłabiają lub zupełnie niszczą komórki włosów, te znajdujące się w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej, jak również występujące w szpiku kostnym.
Skutki uboczne chemioterapii są dokuczliwe i osłabiają nie tylko organizm chorego, ale wpływają również na jego zdrowie psychiczne, dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie i opieka. Jednym z najczęstszych skutków przyjmowania cytostatyków jest wypadanie włosów i w zależności jak długo są one przyjmowane może nastąpić całkowita utrata owłosienia lub też częściowa. Ten skutek powoduje znaczne obniżenie kondycji psychicznej chorego, dlatego dla poprawy nastroju proponuje się im kolorowe chustki, czapeczki, rzadziej peruki. W czasie leczenia również łatwo o siniaki i krwawienie z nosa, gdyż osłabiony szpik kostny nie jest w stanie produkować odpowiedniej liczby płytek krwi – należy więc uważać, aby do ewentualnych obrażeń nie dopuścić. Chorzy często skarżą się również na nudności i wymioty, które mogą utrzymywać się krótko, bądź przez cały okres przyjmowania leków, dlatego dla złagodzenia tych dolegliwości zaleca się podawanie leków, które je złagodzą, oraz zajmowanie czymś chorego. Obok nich pojawia się biegunka, spowodowana zaburzeniem układu trawiennego, dlatego dobrze jest przyjmować leki ją łagodzące i pić dużo płynów, szczególnie wody. Wraz z osłabieniem komórek włosa osłabiają się również te odpowiedzialne za skórę i paznokcie, które stają się łamliwe, łatwo też się rozdwajają. Na skórze natomiast mogą występować różnego rodzaju przebarwienia, czy też wypryski na całym ciele, a szczególnie na twarzy.
Podczas stosowania chemioterapii występują również inne, mniej lub bardziej dokuczliwe skutki uboczne, dlatego tak ważne jest wsparcie i dodawanie otuchy w tych trudnych chwilach tak, aby osłabiony działaniem lekarstw organizm miał siłę, żeby walczyć i poradzić sobie z chorobą. Nieocenione w tym czasie są właśnie opieka i zrozumienie najbliższych członków rodziny. Na koniec należy dodać jeszcze, że chemioterapia ma dobre rokowania i w dużej mierze przyczynia się do wygrania walki z chorobą.