Prawda jest taka, że stworzenie własnego stanowiska do telemarketingu, ba, stworzenie własnego niewielkiego call-center jest bardzo proste i pozwala na dokładniejszą kontrolę nad wynikami i wyeliminowaniem kosztów zewnętrznych firm, pośredniczących w zatrudnianiu pracowników.
Co więc powinieneś zrobić, żeby telemarketing przynosił zyski Tobie, a nie pośrednikom?
Żeby telemarketing przynosił zyski musisz spełnić trzy podstawowe warunki.
Warunek 1
Baza klientów
Aby rozpocząć kontakty z klientami trzeba najpierw zdecydować o grupie docelowej dla danej kampanii telemarketingowej i to do niej dopasować bazę danych. Bazy kontaktów są różne. Jeśli posiadasz swoją, wypracowaną, warto korzystać z niej jak z podwalin pod kolejne kontakty.
Jeśli nie, będziesz musiał zdecydować skąd wziąć kontakty, które staną się podwaliną budowanej przez Ciebie bazy. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z katalogów dostępnych za darmo w internecie, takich jak Polskie Książki Telefoniczne, czy Panorama Firm. Możesz również zakupić gotową bazę, choć dobra baza zazwyczaj wiąże się z pokaźnymi kosztami.
Warunek 2
Pracownik
Telemarketer musi być osobą o dobrej dykcji i dużych umiejętnościach z zakresu emisji głosu. Wszak mówi przez większość dnia pracy. Musi też być odporny na stres. Dobrze jest, jeśli ma już doświadczenie w podobnej pracy. Niezależnie jednak od tego, czy je ma, wymaga przeszkolenia produktowego. Warto też pomyśleć o wysłaniu go na szkolenie z telemarketingu, bądź z budowania relacji z klientami. Szkolenia takie są często finansowane ze środków Unii Europejskiej, więc może się okazać, że nowego pracownika uda się przeszkolić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Warunek 3
Organizacja pracy
Praca telemarketera musi być zorganizowana w taki sposób, żeby pracownik wszystkie dane o kliencie miał dostępne w jednym miejscu i żeby mógł z nich wygodnie i szybko korzystać. Warto w tym miejscu pomyśleć o wyposażenie telemarketera w odpowiednie narzędzia pracy. Najważniejsze będą tu nisko-szumowy zestaw słuchawek, komputer i program klasy CRM, pozwalający na wygodne i szybkie dzwonienie. Spośród wielu CRMów warto jest zwrócić uwagę na program SimpleMarketing, który posiada moduły skonstruowane specjalnie z myślą o telemarketingu.
Gdy telemarketing rozpocznie swoje działanie, ważna stanie się analiza kampanii telemarketingowych. Do tego będzie służył głównie CRM i, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, system, służący do nagrywania rozmów telefonicznych. Każda firma ma swoją specyfikę działalności i do analizy będzie potrzebowała innych danych. CRM powinien być w stanie dostarczyć takie dane w postaci raportów.
Po jakie informacje najczęściej będziesz sięgał?
Raport skuteczności telemarketera
Taki raport powinien zawierać przede wszystkim informację ile kontaktów zakończyło się pozytywnym wynikiem, niezależnie, czy będzie to sprzedaż, umówienie spotkania, czy przeprowadzenie ankiety. Taki raport da Ci informację nie tylko o skuteczności samego telemarketera, ale również o skuteczności kampanii, w jaką został zaangażowany.
Raport czasu trwania czynności
Taki raport pozwoli Ci przeanalizować, co zajmuje telemarketerowi najwięcej czasu, pozwoli też sprawdzić, czy są miejsca, w których można czas zaoszczędzić, żeby telemarketer mógł pracować wydajniej.
Raport poświęcony wybranym klientom
Ten typ raportowania przydaje się przede wszystkim podczas prowadzenia dłuższych kontaktów z jednym klientem. Powinien pozwolić Ci na szybkie wydobycie najważniejszych informacji o stanie prac.
Podsumowując, zorganizowane telemarketingu w firmie jest łatwe i przynosi pokaźne zyski, tym bardziej, żie będziesz musiał dzielić się informacjami o swoich klientach z pośrednikami w Call-Center i będziesz mógł sam kształtować kampanie telemarketingowe. Dzięki temu dotrzesz do swoich klientów szybko i skutecznie.
Warto więc spojrzeć na tą formę marketingu bezpośredniego przychylniejszym okiem i samemu skorzystać z jej dobrodziejstw.