Wszyscy musimy pić, dwie trzecie naszego organizmu to woda, a żeby dobrze funkcjonować musimy uzupełniać płyny w organiźmie. Niestety większość społeczeństwa nadużywa herbatę, kawę, różnego rodzaju napoje gazowane, energetyczne, które nie dokońca służą naszemu organizmowi, a zwłaszcza w nadmiarze.

Data dodania: 2011-02-19

Wyświetleń: 2142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Woda jest niezbędna dla każdego organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę, wspomaga odchudzanie, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, pomaga roznosić substancje odżywcze. Znacznie szybciej odczuwamy brak wody, niż niedobór jedzenia. Spada zdolność koncentracji, a nasz mózg jest wtedy gorzej ukrwiony i mamy zaburzenia pamięci. Człowiek odwodniony odczuwa różne dolegliwości, bóle głowy, kłopoty z trawieniem, nasilają się kłopoty z sercem.

Pij dwa litry dziennie. Regularne picie wody, ułatwia trawienie i wspomaga przemianę materii. Najlepiej przyswajamy wody mineralne, dostarczają wielu ważnych makro- i mikroelementów, niegazowane, jak również nisko-sodowe, bo nadmiar tego pierwiastka szkodzi. Korzystne natomiast są mineralne z wapniem i magnezem, Popijaj wodę przez cały dzień, nie tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie. Tak uchronisz się przed obciażeniem układu krążenia. Pij powoli, małymi łykami, pół godziny przed posiłkiem i dwie godziny po posiłku. Woda wspomaga wtedy trawienie nie rozrzedzając soków żołądkowych. Nagłe wypicie, np. całej szklanki, rozcieńcza osocze i hamuje wydzielanie hormonu ADH, który chroni nas przed odwodnieniem.

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, od klimatu, rodzaju wykonywanej pracy, ilości spożywanych posiłków, aktywności ruchowej, od wieku i stanu zdrowia. Ilości wypijanej wody powinny znacznie wzrosnąć w czasie upałów i wzmożonego wysiłku fizycznego. Kobiety w okresie odchudzania, ciąży i karmienia piersią również powinny wypijać więcej wody.  Więc pijmy wodę. Na zdrowie!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena