Która kobieta nie przeżywa tego co miesiąc,  okazuje się, że co druga  z nas zna problem z Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego (po ang. PMS premenstrual syndrome), a istnieje wiele naturalnych środków, które łagodzą objawy, ale również pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Data dodania: 2011-02-16

Wyświetleń: 1976

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Napięcie przedmiesiączkowe szczególnie czesto dotyka osoby między 30, a 40. rokiem życia. Powód jest prosty, to czas w którym kobieta, z racji nadmiaru obowiązków, zbliżającego się przekwitania, macierzyństwa,  narażona jest na stres i gwałtowne zmiany hormonalne. Poniewaz objawy wiążą się ściśle z cyklem miesiączkowym i pojawiają się kilka, kilkanaście dni przed misiączką, przypuszcza się, że wywołują je zaburzenia neuro - hormonalne.

Objawy choroby. Kobiety są różne i tak samo to schorzenie może objawiać się różnymi dolegliwościami, a jest ich ok. 150 fizycznych i psychicznych. Najczęściej borykamy się z obrzekiem piersi i nóg, bólem brzucha, wzdęciami, trądzikiem, kołataniem serca, zawrotami i bólami głowy. Szczególnie dotkliwe psychiczne objawy to nerwowość, drażliiwość, senność w dzień a bezsseność w nocy, depresja, zmiany nastroju, gwałtowny apetyt na słodkie. 

Pamiętaj o diecie. Dla dobrego samopoczucia i złagodzenia objaw PMS jest odpowiednia dieta. Postaraj się zmienić nawyki zamiast 3 dużych posiłków dziennie, zjadaj 5 mniejszych posiłków. Dietę powinno się urozmaicić szczególnie w pieczywo pełnoziarniste, ryby, warzywa i owoce, zwlaszcza te bogate w magnez i potas i witaminy z grupy B, są to np. pomidory, szpinak, brokuły. Jedz więcej nabiału, chudego mleka, serów, jogurtów itp. zawierają wapń, który pomaga przy bólach głowy. Unikaj soli, cukru, tłuszczu i ostrych potraw, sól  magazynuje wodę w organiżmie i powodoje obrzęki, cukier i tłuszcz zwiększa działanie estrogenów - hormony odpowiedzialne za powstawanie napięcia przedmiesiączkowego.

Prowadź aktywny tryb życia. Jeśli objawy PMS nie sa zbyt nasilone i pojawiaja się na krótko przed okresem, ulgę przyniesie trochę ruchu na świeżym powietrzu. Jest dużo możliwości, aerobic, spacery, jazda na rowerze, basen, joga, ważne, aby ćwiczyć regularnie 3 razy w tygodniu po 20 min. W czasie wysiłku organizm wytwarza endorfiny - działają przeciwbólowo, poprawiają humor, naturalnie regulując nasrtój. Wtedy nie będziesz sięgać po słodycze. Zrelaksowane mięśnie umożliwiają tkanką pozbycie się nadmiaru wody w organiźmie, czujesz się lepiej i twój mózg pracuje lepiej.

Relaksuj się. Ważnym czynnikiem walki z napięciem przedmiesiączkowym jest relaks, zwłaszcza gdy miewasz problemy ze snem w te dni, można poprostu znależć trochę czasu na dżemkę w ciągu dnia. Można zastosować trening głębokiego relaksu. Polega to na rozluźnieniu całego ciała, zaczynając od nóg w góre, kończąc na głowie. Ale to opiszę już w innym artykule. Pozwolą one zmniejszyć napięcie i złagodzić stres. Joga i medytacje są dobrym sposobem na relaksowanie się, jak również kompiele z olejkami eterycznymi o łagodnym rozlużniającym  zapachu np: lawendy, szałwi, drzewa różanego.

Zażywaj leki. Gdy te naturalne sposoby nie pomagają, lub dolegliwości są silne i trwają 10-14 dni, idź do ginekologa. Lekarz zaleci ci przyjmowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych, rozkurczowych, czy doustnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki te zatrzymują owulację i stabilizują hormonalną huśtawkę, co uwolni cię od objawów PMS.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena