0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
4584razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Artykuł mówiący o tym, jak nieprawidłowy chód powiązany z uszkodzeniem móżdżku wpływa na ogólne samopoczucie człowieka dotkniętego tą chorobą.

 *

        Zacznijmy może od początku. Co tak naprawdę nazywamy ataksją móżdżkową i czym się ona charakteryzuje? Otóż jest to nic innego jak jedno z zaburzeń chodu, które jest wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem móżdżku. Taki nieprawidłowy chód charakteryzuje się głównie tym, że człowiek idzie z bardzo dużym "rozstawem nóg „a wszystko wygląda mniej więcej tak, jakby był on bardzo pijany, bądź szedł marynarskim krokiem. To jest oczywiście bardzo ogólna charakterystyka takiego ataktycznego chodu.

**

        Teraz skupmy się nad jedną, bardzo ważną rzeczą. Mianowicie, jaki ma charakter taki chód pod względem trwania, (częstotliwości występowania) u danego pacjenta. Taki podział jest bardzo zróżnicowany i zależy głównie od stopnia uszkodzenia struktury anatomicznej móżdżku. Niejednokrotnie występuje tutaj ataksja móżdżkowa typu przejściowego, bądź też występująca stale. Wiadome jest, że jeśli dana osoba ma na przykład chód ataktyczny związany z usunięciem znacznej części móżdżku, zaś drugi chory cierpi na umiarkowany zanik  tego elementu  znajdującego się w mózgu, to w tym pierwszym przypadku ataksja móżdżkowa będzie bardziej uwidoczniona i dla chorego bardziej uciążliwa.

***

       Przy chodzie ataktycznym występuje tak zwany brak sprecyzowanej koordynacji ruchów. Kroki są nierówne, a inaczej mówiąc niesymetryczne i to także jest głównym problemem osoby chorej, zwłaszcza, gdy taka osoba idzie z  kimś obok siebie, gdyż  przypadkowo może nieświadomie „wejść pod nogi”. Taka sytuacja budzi silny niepokój i częściową psychiczną niemoc Osoba chora jest bardzo często narażona na krytykę, zwłaszcza, gdy ktoś jej do końca nie rozumie i nie akceptuje. Wiele osób mając ataksję nawet nie jest tego świadoma, a dowiaduje się z badania tomografii komputerowej, bądź też rezonansu magnetycznego, które zostało wykonane  na przykład z powodu częstych nawracających zawrotów głowy, z towarzyszącymi bólami. Takie badania radiologiczne, jak i podstawowe wizyty u lekarza neurologa, są bardzo pomocne w dalszej diagnostyce chorego. Jeżeli chodzi o rutynowe badania neurologiczne, to lekarz  w kierunku ataksji móżdżkowej sprawdza chód każąc się przejść pacjentowi parę kroków po gabinecie i dodatkowo jeszcze wykonuje tak zwane próby móżdżkowe: PALEC-NOS, prosząc pacjenta o dotknięcie ( przy zamkniętych oczach) palcem wskazującym lewej a następnie prawej ręki czubka nosa. Jeśli pacjent w trakcie tego badania będzie miał drżenia rąk to będzie to oznaczało, że ma w jakimś stopniu uszkodzony móżdżek, a dodatkowo, aby uwidocznić  techniką obrazową móżdżku robi się wyżej wymienione badania, w celu określenia stopnia uszkodzenia tego ważnego dla człowieka elementu budowy mózgu.

****

       Podsumowując artykuł, należy sobie uświadomić jeden ważny fakt, iż ataksja móżdżkowa należy do zaburzeń  chodu i ma związek z  nieprawidłową funkcjonalnością  móżdżku, który choć jest niewielkiego rozmiaru, ale najważniejszy , jeśli chodzi o poruszanie się  człowieka po świecie, bez  jakiegokolwiek oporu z możliwością kreowania własnego życia.

Licencja: Creative Commons