Przy odrobinie wiedzy jesteśmy w stanie zrobić to dobrze, więc nie musimy zatrudniać fachowca. Chciałbym aby ten artykuł był dla Państwa kompendium wiedzy wystarczającej amatorowi do pomalowania własnego lokum. Skupimy się przede wszystkim na gładkich ścianach wykończonych gładzią, lub ścianach które będą przemalowywane.
Pierwszą czynnością posiadającą duży wpływ na jakość naszej dalszej pracy jest ocena podłoża oraz wyposażenie się w farbę, narzędzia i akcesoria potrzebne podczas prac malarskich.
Podłoże po którym chcemy malować musi być zwarte, czyste i odpylone. W przypadku ścian wykończonych gładzią wykonujemy test za pomocą suchej dłoni. Jeżeli przejedziemy nią po ścianie a na dłoni zostanie nam biały osad, oznacza to, że nie jest ona wystarczająco zagruntowana. Nie ominiemy więc i tego procesu.
Gruntowanie jest czynnością polegającą na rozprowadzeniu środka gruntującego po powierzchni tynku lub gładzi. Czynność ta ma na celu zmniejszenie chłonności podłoża jak również uczyni je bardziej zwięzłym. Gruntowanie możemy wykonać wałkiem lub pędzlem. Środek dobieramy w zależności od zaleceń producenta farby której będziemy używać. Podczas gruntowania należy się ściśle trzymać wskazówek zamieszczonych na opakowaniu.
Przy ponownym malowaniu ściany gruntowanie nie jest konieczne. Musimy natomiast sprawdzić jak trzyma się podłoża poprzednia powłoka malarska. Jeżeli nie jest nigdzie uszkodzona i nie odchodzi to wystarczy że powierzchnię przed malowaniem odtłuścimy używając mydła malarskiego.
Dokonując zakupu farby powinniśmy wziąć pod uwagę funkcję malowanego pomieszczenia. Jeżeli w mieszkaniu posiadamy małe dziecko lub zwierzęta powinniśmy zaopatrzyć się w farbę lateksową czyli w uproszczeniu zmywalną. Do pomieszczeń wilgotnych większość producentów zaleca specjalne linie farb do kuchni i łazienek.
Przed przystąpieniem do malowania musimy przygotować pomieszczenie, wynieść z niego zbędne przedmioty lub przykryć je folią malarską w taki sposób aby nie uległy zniszczeniu podczas pracy. Ponadto należy zabezpieczyć wszelkie gniazdka elektryczne, włączniki światła itp. przy pomocy taśmy malarskiej. Za pomocą taśmy malarskiej możemy także wykonać pasek odcinający ścianę od sufitu.
Stara zasada malarzy mówi ze malowanie wykonujemy w kolejności od okien w kierunku drzwi, nakładając farbę w systemie mokre na mokre. Polega to na tym iż nie możemy dopuścić aby malowana część ściany podeschła, gdyż grozi to odklejaniem się farby oraz powstawaniem smug. Narożniki możemy malować przy pomocy pędzla lub wałka do naroży. Pamiętajmy o tym aby nie przerywać malowania ściany w połowie. Odpocząć możemy dopiero kiedy pomalujemy pełną jej powierzchnię.